Zdrowe śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia ze względu na to, że daje nam porcję energii na dobry start. Dzięki temu, mamy więcej narzędzi do tego, żeby walczyć i podejmować wyzwania, które niesie ze sobą dzień. Śniadanie jest więc naszym obowiązkiem. Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci jedzenia śniadań przed wyjściem z domu, odpowiadam na pytanie na śniadanie jak ważne jest zdrowe śniadanie dziecka.
Po nocy nasz organizm potrzebuje energii. Dotyczy to zarówno mięśni, jak i – a może przede wszystkim – mózgu. To właśnie nasz „twardy dysk” zużywa jej najwięcej. To on kieruje wszystkimi procesami zachodzącymi w naszym ciele. Często robi to bez naszej świadomości. Z rana należy więc go nakarmić, by móc normalnie funkcjonować.
Zdrowe śniadanie powinno być urozmaicone i zbilansowane tak, żeby dostarczało wszystkich składników odżywczych. Dlatego najlepiej zrobić je, wybierając produkty z różnych grup. Niezwykle cenne są produkty zbożowe, pełnoziarniste, produkty mleczne, warzywa, owoce, czyli dieta lekkostrawna. Jeżeli dobierzemy tak różnorodne produkty, to możemy mieć pewność, że śniadanie będzie nie tylko smaczne, lecz także pożywne.
Organizm dziecka znajduje się w fazie intensywnego rozwoju. Jednak nie powinniśmy zmuszać dziecka do jedzenia dużych porcji. Jego żołądek nie jest tak duży, jak nasz. Istotne jest, by dziecko, oprócz pożywnej kanapki czy miski zdrowych płatków, zjadło również jakiś owoc czy warzywo, a później wypiło napój.
Pełnowartościowym śniadaniem będzie np. zdrowa kanapka. W jej składzie powinien znajdować się ser lub wędlina drobiowa oraz obowiązkowo warzywa (np. sałata, rukola, plasterki ogórka, rzodkiewki lub pomidora). Najlepiej przygotować ją na ciemnym, pełnoziarnistym pieczywie, które ma więcej witamin z grupy B oraz błonnika i posmarować dobrym tłuszczem roślinnym, np. margaryną Śniadaniową. Jego dodatek jest niezbędny, aby organizm mógł przyswoić wszystkie witaminy zawarte w składnikach kanapki.
Żdrowe śniadanie dla dziecka – 2 niezwykłe przepisy
Gofrowe kanapki, pyszne i zdrowe śniadanie?
Kanapki w nowoczesnym wydaniu? Czemu nie! Taka forma przypadnie dzieciom do gustu i zachęci je do zjedzenia.
Składniki:
4 kromki chleba tostowego, pełnoziarnistego
4-5 plasterków szynki
4 -5 plasterków żółtego sera
kostka masła
Dwie kromki chleba tostowego w środek nich wkładamy szynkę i plaster żółtego sera. Zewnętrzne strony złożonej smarujemy masłem. Tak przygotowane kanapki wkładamy do nagrzanej gofrownicy i pieczemy ok 5 minut. Kanapki muszą się zarumienić. Kanapki wyjmujemy i kroimy na połowy po przekątnej. Podajemy z ketchupem lub same.
To szybka wersja gofrowych kanapek. Jeśli masz więcej czasu, możesz przygotować gofry w wersji wytrawnej.
8 gofrów:
szklanka mąki
szklanka kefiru
pół łyżeczki proszku do pieczenia
łyżeczka ziół prowansalskich (opcjonalnie)
2 jajka
Mąkę miksujemy z kefirem, proszkiem do pieczenia, przyprawami i żółtkami. Dodajemy pianę z białek i delikatnie mieszamy.
W nagrzanej, lekko natłuszczonej gofrownicy pieczemy gofry (czas pieczenia zależy od naszego sprzętu).
Teraz dodajemy ulubione dodatki dziecka i kanapka gotowa.
Warzywne babeczki – czy zdrowe śniadanie może być pyszne?
Jeśli Twoje dziecko nie przepada za tradycyjną jajecznicą, możesz podać mu ją w formie – babeczki!
Składniki:
5 jajek
1/4 czerwonej papryki
4 pomidorki koktajlowe
Pół pęczka szczypiorku
3 łyżki startego sera żółtego
1 pieczarka
Sól
Pieprz
Papryka słodka
Wykonanie:
Jajka roztrzepujemy, dodajemy pieprz, sól, paprykę i ponownie mieszamy. Paprykę kroimy w kosteczkę, pomidorki na ćwiartki. Następnie kroimy szczypiorek i pieczarkę.
Foremki smarujemy masłem. Do foremek nakładamy po kolei pomidorki (po 2 ćwiartki), pieczarki, paprykę, szczypiorek i ser żółty. Wlewamy masę jajeczną. Zapiekamy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez ok. 30 min. Z podanych proporcji wychodzi 6 babeczek.
Oczywiście ilość i rodzaj składników, które dodamy do naszych babeczek, zależą od tego, jakie składniki lubi nasze dziecko.
Warto pamiętać o tym, żeby poranny posiłek był urozmaicony. Dziecku wtedy nie nudzą się produkty, a dodatkowo dostarczamy do jego organizmu różnych potrzebnych składników. Poszukaj pomysłów na ,omlet na słodko czy placuszki bananowe. Ważna jest także atmosfera. Warto znaleźć czas na wspólne jedzenie posiłków. Co istotne dzięki takiemu postępowaniu, możemy wyrobić dziecku prawidłowe nawyki żywieniowe, które będzie praktykować nawet jako dorosły człowiek. Teraz nie musisz się już zastanawiać co na śniadanie. W następnym artykule postaram się opisać co powinna zawierać kolacja dla dzieci