Obecnie poród przez cesarskie cięcie stanowi około 30% wszystkich urodzeń w Stanach Zjednoczonych. A w niektórych częściach świata jest nawet więcej. W Chinach wskaźnik ten zbliża się do 50%, a w niektórych prywatnych brazylijskich klinikach w 2013 r. osiągnął poziom około 80% -90%. W Polsce w 2017 roku ponad 40 % dzieci przyszło na świat przez cesarskie cięcie. Ponieważ ta liczba jest tak wysoka, warto o tym mówić, aby mieć bardziej świadome i pozytywne postrzeganie przebiegu operacji.
Kiedy stosuje się zaplanowane cesarskie cięcie?
W tym artykule nie będziemy omawiać jakie są zalety i wady dotyczące cesarskiego cięcia w porównaniu z porodem naturalnym (omawialiśmy to w naszym wcześniejszym artykule , oto on), ani też nie będziemy dyskutować, dlaczego poród drogami natury jest korzystniejszy niż cesarskie cięcie. Ponieważ jeśli tu jesteś, prawdopodobnie masz już zaplanowaną cesarkę i w Twoim przypadku ustalono, że CC będzie najbezpieczniejszą drogą do przyjścia na świat Twojego dziecka. Lub jesteś tutaj, ponieważ wiesz, że w niektórych przypadkach nie da się uniknąć cesarskiego cięcia. A więc nie daj się zaskoczyć.
Kilka przykładów, kiedy występują cesarskie cięcia:
Twoje dziecko ma trudności z przystosowaniem się do porodu. Jego tętno spada o wiele za nisko i podjęto już interwencje, aby przywrócić tętno do normy.
Naciskasz przez ponad 3 godziny i zrobiłaś bardzo mały postęp, jeśli w ogóle, a dziecko zaczyna się stresować. Twój lekarz próbuje wykonać poród próżniowy, ale bezskutecznie.
Miałaś wcześniej 2 lub więcej cesarskich cięć, ponieważ próbowałaś rodzić, ale nie powiodło się (z dowolnego powodu).
Źle ułożone dziecko. Ramię, stopy, pupa, twarz lub inna część jego ciała znajduje się w Twojej szyjce macicy zamiast główka (w większości przypadków)
To nie jedyne powody stosowania cesarskiego cięcia. To tylko kilka przykładów, dlaczego czasami cesarskie cięcie jest o wiele bardziej korzystne dla Twojego dziecka. Tak, są pewne CC, które są nieuzasadnione. Istnieją lekarze, którzy wykonują CC z niepotrzebnych powodów lub dla wygody. Ale jeśli ufasz swojemu lekarzowi to, generalnie… zaufaj mu w tej kwestii!
Zaplanowane cesarskie cięcie – czego się spodziewać?
Niezależnie czy, masz zaplanowane cesarskie cięcie lub nieplanowane cesarskie cięcie (z jakiegokolwiek powodu)… Generalnie wygląda to wszystko bardzo podobnie, z tą różnicą że zaplanowane CC odbywa się spokojniej, natomiast nieplanowane jest wykonywane znacznie szybciej i przy większej liczbie osób pomagających.
Przygotowanie
Musisz przyjechać wcześniej
Twój lekarz poprosi Cię, abyś była w szpitalu kilka godzin przed operacją. Podanie kroplówki, pobranie krwi, oczekiwanie na wynik krwi i monitorowanie dziecka zajmuje trochę czasu, a pielęgniarki chcą mieć dużo czasu na wykonanie tych zadań!
Żadnego jedzenia 8 godzin wcześniej
Ważne jest również, aby pamiętać, że lekarz zaleci powstrzymanie się od jedzenia przez co najmniej 8 godzin przed operacją.
Monitorowanie dziecka
Po przyjeździe zostaniesz poproszona o przebranie się w koszulę / piżamę / strój do porodu. Następnie pielęgniarka podłącza Cię do aparatu KTG do monitora i przez chwilę będą obserwować tętno dziecka. W tym czasie możesz mieć założony wenflon.
Rozmowa z lekarzem
Po wypełnieniu historii zdrowia, wypełnieniu dokumentów, lekarz przyjdzie do Ciebie i wyjaśni, jak przebiegnie Twoja operacja. Będzie to czas, w którym odpowie na wszelkie Twoje pytania i podpiszesz formularz zgody na operację. W tym czasie lekarz może również wykonać USG, aby ocenić sposób ułożenia dziecka.
Rozmowa z anestezjologiem
Innym członkiem zespołu, który porozmawia z Tobą przed operacją, jest anestezjolog lub pielęgniarka anestezjologiczna. Zwykle dokonują oceny, podpisujecie formularz zgody i odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące formy znieczulenia, które otrzymasz podczas operacji. W celu uśmierzenia bólu podaje się znieczulenie miejscowe: przewodowe – zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe. Członek zespołu anestezjologicznego jest zawsze na sali operacyjnej podczas twojej operacji.
Już czas na cesarskie cięcie!
Czas wyruszyć na salę operacyjną! Anestezjolog wykona nakłucie lędźwiowe i poda ci lek, który znieczuli cię od pasa w dół. Jeśli masz nieplanowane lub nagłe cięcie cesarskie i już masz założone odpowiednie znieczulenie, pomijamy ten krok! Zespół anestezjologiczny odpowiednio dozuje znieczulenie.
Sposób znieczulenia
Po przybyciu na salę operacyjną usiądziesz na skraju stołu operacyjnego, a anestezjolog przygotuje Twoje plecy do umieszczenia znieczulenia. Ważne jest, aby pamiętać, żeby podczas zabiegu siedzieć nieruchomo, a także aby ułożyć plecy w kształt litery C. Musisz siedzieć bardzo zgarbiona. Po przygotowaniu pleców zostaniesz ukłuta mała igła, aby znieczulić plecy, a następnie większą igłą, zostanie umieszczone znieczulenie.
Jest to bardzo podobne do otrzymywania znieczulenia zewnątrzoponowego. Gdy znieczulenie zacznie działać poczujesz szybkie odrętwienie nóg. W przeciwieństwie do znieczulenia zewnątrzoponowego podawanego podczas porodu naturalnego, żaden cewnik nie pozostanie na plecach, chyba że lekarz uzna, że operacja potrwa znacznie, znacznie dłużej niż zwykle.
Ustalanie pozycji i sprawdzanie tętna dziecka
Po zakończeniu znieczulenia zostaniesz położona płasko na stole operacyjnym. Pielęgniarka posłucha tętna dziecka przez kilka sekund. W tym momencie twoje nogi będą prawie całkowicie zdrętwiałe. Następnie włoży cewnik do twojego pęcherza.
Przygotowanie brzucha i ułożenie serwety
Gdy wszystko jest zrobione, pielęgniarki przypinają nogi pasem bezpieczeństwa do stołu i przygotowują brzuch roztworem do operacji. Zajmie to tylko kilka minut, a następnie lekarz ubierze się i zawiesi na Tobie sterylną chustę abyś nie widziała co się dzieje z brzuchem i przygotuje się do nacięcia.
Jesteśmy gotowi!
Teraz zaczynamy! Lekarz zbada miejsce nacięcia, aby upewnić się, że jesteś całkowicie odrętwiała. W zależności od szpitala, w którym przeprowadzasz poród, przy porodzie może być również obecny zespół pediatryczny. Ogólnie jest to standard w szpitalach. Są odpowiedzialni za zabranie dziecka od lekarza chirurga, ustabilizowanie go w razie potrzeby i przydzielenie punktów Apgar.
Wykonanie wstępnego nacięcia
Jeśli nigdy wcześniej nie miałaś żadnej operacji brzucha, czas od wykonania nacięcia przez lekarza do narodzin dziecka jest naprawdę bardzo szybki! Jeśli przeszedłeś kolejne cięcie cesarskie lub jakąkolwiek operację brzucha, masz tkankę bliznowatą w pobliżu nacięcia to może minąć trochę czasu, zanim lekarz przebije tę bliznę.
Dostanie się do macicy
Cesarskie cięcie polega na nacięciu powłok brzusznych na długość ok. 15 cm w dolnej części brzucha nad wzgórkiem łonowym. Gdy lekarz rozetnie skórę, warstwę tłuszczu i mięśni oraz jakąkolwiek tkankę bliznowatą, następna jest macica! Po wykonaniu tego nacięcia dziecko rodzi się w zaledwie kilka sekund! Aż do tego momentu nic nie odczuwasz, ale kiedy lekarz manipuluje dzieckiem w Twojej macicy, poczujesz ucisk w jamie brzusznej i dyskomfort. Oddychaj jednak, ponieważ jest to krótkotrwały dyskomfort.
Masz dziecko!!
Dziecko wyszło! Gdy dziecko zostanie ustabilizowane, pępowina zostanie zaciśnięta i przecięta, a punkty w skali Apgars zostaną przydzielone. Dziecko zostaje otulone i pokazane swojej mamie, pozwolą ci teraz wykonać zabieg „skóra do skóry”.
Szycie
Kiedy dziecko wyjdzie na zewnątrz, twoje łożysko zostanie usunięte, a następnie nastąpi najdłuższa część ze wszystkich… zszycie wszystkiego z powrotem!
Lekarz zacznie od zszycia macicy z powrotem, a następnie każdej przeciętej przez siebie warstwy. W tym czasie będziesz mieć podawane leki dożylnie i będziesz mieć monitorowane krwawienie. Leki są podawane, aby pomóc zmniejszyć ilość krwawień poporodowych, które wystąpią.
Opatrywanie rany
Gdy wszystko jest zszyte, zostanie Ci założony duży opatrunek na miejsce nacięcia oraz zostaniesz umyta.
Czas udać się do sali pooperacyjnej / sali opieki
Zostaniesz przeniesiona ze stołu operacyjnego na łóżko poporodowe i przewieziona na oddział opieki. Będziesz tam obserwowana przez ok 2 godziny, a stamtąd udamy się na salę poporodową!
Teraz już wiesz!
Jak widać, jest mnóstwo członków zespołu wykonujących mnóstwo różnych zadań, więc czasami może to być mylące, jeśli nie wiesz, co się dzieje! Dużo się dzieje w ciągu pierwszych 2 godzin po cesarskim cięciu! Nie zapomnij też o super seksownych majtkach po porodzie (siateczkowych). Są one specjalnie zaprojektowane dla mam z cesarskim cięciem.
Powodzenia!!!
Chcesz się odstresować, w związku z tym odwiedź mój kanał YouTube gdzie znajdziesz śmiesznymi filmikami : 7Fun
Lub po prosu sprawdzaj tu: złota7