Odkąd dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, marzysz o dniu kiedy wyruszysz na łowy i zaczniesz kupować słodkie rzeczy dla swojego dziecka. Kolorowe zabawki, przepiękne ubranka, sprzęty wspierające rozwój dziecka od pierwszych dni życia – jest tego tyle, że łatwo się w tym gąszczu zagubić. Podpowiadamy, co powinna zawierać wyprawka dla noworodka.
9 miesięcy ciąży wydaje się bardzo długim okresem. Jednak zanim się obejrzysz, będziesz szykowała się do porodu. Aby uniknąć sytuacji kupowania rzeczy w ostatnim momencie powinnaś już na początku ciąży zacząć o tym myśleć, by o niczym nie zapomnieć i na spokojnie przygotować się do porodu. Na zakupy wyprawkowe powinnaś udać się w drugim trymestrze ciąży – to czas, w którym nie masz już porannych mdłości, oswoiłaś się już z myślą, że zostaniesz mamą i możesz zacząć kompletować rzeczy potrzebne Tobie i maluszkowi. Nie zwlekaj z zakupami na trzeci trymestr. Brzuch wówczas robi się już coraz większy i zakupy mogą być dla Ciebie problemem. Poza tym zawsze istnieje ryzyko, że nosisz niecierpliwego malucha, któremu będzie spieszyło się na świat.
Zrób listę niezbędnych rzeczy
Aby uniknąć kupowania na wyrost, warto sporządzić sobie listę najpotrzebniejszych rzeczy. Podziel listę na kategorie: rzeczy dla dziecka do domu, rzeczy dla Ciebie do domu, rzeczy dla dziecka do szpitala oraz rzeczy dla Ciebie do domu. To bardzo ważne, abyś pamiętała jako przyszła mama, że wyprawka niemowlęca składa się również z rzeczy przeznaczonych dla Ciebie. Ty i Twoje potrzeby są również priorytetowe.
Co powinno znaleźć się w wyprawce dla dziecka?
Ubranka
Ubranka dla dzieci, to jest to, co młode mamy uwielbiają kupować. Pamiętajmy jednak, żeby nie popaść w zakupowy szał, bo dziecko bardzo szybko rośnie. Tak naprawdę w najmniejszym rozmiarze wystarczy mieć ok. 10 sztuk bodów, pajacyków, śpioszków czy kaftaników.
Przyda się również otulacz lub kocyk bawełniany, którym okryjesz dziecko. Maluch powinien mieć także swoje kosmetyki, gdyż jego wrażliwa skóra wymaga szczególnej ochrony. Warto sprawdzać skład kosmetyków, które wybieramy dla dziecka. Nie powinny zawierać konserwantów, sztucznych barwników czy olei mineralnych.
Dodatkowo wyprawka dla noworodka powinna zawierać:
butelki do karmienia – 2 szt (jedna mała i jedna większa) + smoczki do butelek (z najmniejszą dziurką)
smoczki 2 sztuki
podgrzewacz do butelek
woreczki do zamrażania pokarmu
laktator
łóżeczko + materac + pościel (2 komplety) + ochraniacz na szczebelki
przewijak
rożek
otulacz
kocyki – 2 sztuki
wanienka + ew. stojak
termometr do mierzenia temperatury ciała
wózek + śpiworek (jeśli sezon zimowy) + folia przeciwdeszczowa + moskitiera
fotelik samochodowy
niania elektryczna
komoda – najlepiej z dużą ilością szuflad i szafek
lampka nocna
poduszka rogal do karmienia piersią
Wyprawka dla dziecka – wyposażenie apteczki
czopki glicerynowe – 1 opakowanie
czopki przeciwgorączkowe – 1 opakowanie
witaminy K i D
octenisept
Kosmetyki i artykuły higieniczne dla niemowlaka
płyn do kąpieli
oliwka
sól fizjologiczna w ampułkach – 20 sztuk
maść do smarowania pupy
krem na odparzenia
krem chroniący buzię przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (UV, mróz, chłód, wiatr)
waciki – patyczki
waciki – płatki
chusteczki nawilżone – 3 paczki
pieluchy jednorazowe o najmniejszym rozmiarze – 2 paczki
tetrowe pieluchy – 20 sztuk
pieluchy flanelowe – 5 sztuk
szczotka do włosków
podkłady do przewijania – 5 sztuk
aspirator do noska
ręczniki kąpielowe (najlepiej z kapturem) – 2 sztuki
nożyczki do paznokci – z zaokrąglonymi końcówkami
specjalny proszek do prania
Wyprawka dla noworodka – hity:
Chusta
Przydatna dla mamy będzie również chusta do noszenia dziecka. Dziecko potrzebuje bliskości rodzica, wtedy się uspokaja. Chusta może okazać się niezbędnym wyposażeniem podczas ząbkowania czy kolek. Dziecko noszone w chuście łatwiej się uspokoi czy zaśnie, a mama nie będzie miała cały czas rąk zajętych.
Łóżeczko do co-sleepingu
W pierwszych miesiącach życia, dziecko potrzebuje bliskości rodzica. Dodatkowo często budzi się w nocy, bo jest głodne, che mu się pić lub coś złego mu się przyśniło i chce być blisko mamy. Łóżeczko do co-sleepingu sprawdzi się idealnie. Dziecko będzie spało koło rodzica, czując jego bliskość, a rodzice będą mieli swoją przestrzeń w łóżku. Takie łóżeczko ułatwi też karmienie nocne dziecka.
Elektroniczna niania
Niewielka kamera Wi-Fi, którą możemy przymocować do każdej ściany, sufitu lub ustawić na półce, to skuteczny sposób ochrony naszej pociechy. W urządzeniu zainstalowano bardzo czuły detektor ruchu i dźwięku, który wychwyci najmniejszą reakcję dziecka. Bez względu na to, gdzie będziemy przebywać, w każdej chwili możemy „zajrzeć” do pokoju maleństwa.
Zabawki generujące szum
Tak zwany biały szum, pozytywnie wpływa na dziecko. Wielu ekspertów uważa, że przypomina on maluchowi życie płodowe. Działa odprężająco oraz wyciszająco. Ułatwia zasypianie, co z pewnością doceni wielu zmęczonych rodziców. Szumiące przytulanki wydają się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę.