Kategorie
Aktualności Blog

Wyczerpanie emocjonalne – 10 rzeczy, które powodują iż czujesz się wyczerpany




Pewien lekarz powiedział mi kiedyś: „Wy, młodzi, żyjecie w „chorych czasach”. Ale te choroby powoduje tylko i wyłącznie stres. Jest boom na młodych pacjentów z nerwicą, wypaleniem, atakami paniki”. Ta prawda uderzyła mnie w twarz jak ciernista gałąź krzewu róży. Nie zdawałem sobie sprawy, że żyjemy pod ciągłą presją nastąpiło takie wyczerpanie psychiczne. Nie mogłem uwierzyć, że sprawy osiągają takie proporcje. Zapytałem go, co powinniśmy zrobić, aby zmniejszyć poziom stresu. Powiedział trzy rzeczy – sen, natura i miłość. Proste rzeczy, które stały się w życiu / czasach skomplikowaną zagadką. Wyczerpanie emocjonalne, jak z nim walczyć. Warto znać sposoby na stres.

Jest wiele czynników, które „wysysają” naszą energię i sprawiają, że czujemy się jak roztopiony desery – wczoraj słodko i radośnie, a dziś wyglądamy jak…

Nie marnując więcej czasu, przejdźmy do listy tych dziesięciu rzeczy, tych szkodliwych czynników i nawyków, które najczęściej prowadzą nas do emocjonalnego wyczerpania i chronicznej nerwowości.




1. Brak dobrego snu = Wyczerpanie emocjonalne

Wszyscy słyszeliśmy od naszych rodziców, że sen leczy. Oczywiście jesteśmy tego świadomi. Ale czy wiemy, że brak dobrego snu może wywołać chorobę? Mózg i ciało potrzebują pełnego odpoczynku, aby prawidłowo funkcjonować i dłużej zachować zdrowie. Oprócz tego, jak ważne jest spanie przez osiem godzin dziennie, musimy też przestrzegać pewnych subtelności, aby zapewnić prawdziwy odpoczynek umysłu.

Przede wszystkim musimy iść spać przed 23:00. Niektórzy lekarze twierdzą, że po tym momencie nie będziemy w stanie osiągnąć pożądanego efektu, nawet jeśli będziemy próbować godzinami. Na drugim miejscu jest przygotowanie – brak irytujących świateł, działające komputery i telefony przed i podczas snu. Okazało się, że są to bodźce, które mózg rejestruje podczas snu. To sprawia, że ​​sen, delikatnie mówiąc, jest niepełny. Na trzecim miejscu jest odżywianie – nie jedz ciastek bezpośrednio przed zanurzeniem się w prześcieradła. Zamiast jedzenia możemy wypić filiżankę rumianku lub miętowej herbaty. Gwarantuje relaks. Jeśli zastosujesz się do tych trzech rzeczy, jest całkiem pewne, że będziesz mógł lepiej odpocząć.




2. Niezdolność do relaksu to objawy stresu

Nie możemy i nie powinniśmy przez cały czas starać się być poważni, nigdy nie zapominać o tym, co nas rani lub złości. Po prostu nie może, bo tak się zużywamy, deprecjonujemy nasz układ nerwowy. I wyczerpanie nerwowe się pogłębia. Czasami musimy pozwolić sobie nie myśleć o niczym, o nikim, robić to, co kochamy najbardziej i być tam, gdzie lubimy najbardziej. Brzmi to bardzo prosto, nawet wierzymy, że to osiągamy, ale czy tak jest? Kiedy ostatni raz odpuściliśmy pas powagi i wrażliwości i poczuliśmy przyjemność „nic nie robienia” i „nie myślenia”? Warto świadomie pracować nad techniką pełnego relaksu, aby była naprawdę skuteczna i uchroniła nas przed wypaleniem.

3. Zanurzenie się w rutynie to też rodzaje stresu

Wstawanie o szóstej rano, kawa, śniadanie, praca, powrót do domu, kolacja, prysznic i sen. Czasami 24/7. Nagle mamy okazję odpocząć i nie wiemy, co zrobić z całym tym wolnym czasem. Czujemy, jak rutyna wciągnęła nas w wyczerpujące codzienne życie, które odebrało nam pragnienie przyjemności i śmiechu. Musimy coś zmienić, ponieważ nasz mózg potrzebuje hormonów szczęścia, aby utrzymać zdrowe ciało. Utonięcie w rutynie jest nie tylko nudne i męczące fizycznie. To stawia nas w rutynie negatywnych emocji i apatii, które utrzymują nas w umiarkowanym, ale bardzo szkodliwym poziomie stresu. Ten stres staje się chroniczny. Dobrze, więc jak wydostać się z tej monotonnej karuzeli? Ze świadomością, że w to wpadliśmy! Potrzebujemy świadomej i celowej zmiany, aby wysiąść przed następnym zakrętem. W razie potrzeby zmienimy pracę. Nie ma nic cenniejszego niż szczęście i zdrowie. Ich brak to wyczerpanie organizmu objawy.

4. Ciągłe zanurzenie się w problemach

Wszyscy mamy problemy. A także wybór – pozwolić im rozpraszać nas i pogarszać dobry nastrój lub nauczyć się nie przejmować zbytnio nimi. Jeden z moich bliskich mówi, że myślenie o problemach ma sens tylko wtedy, gdy chodzi o ich rozwiązanie. To stwierdzenie uświadomiło mi, że racjonalne myślenie jest najbardziej użyteczną rzeczą, jeśli chodzi o opiekę. Czy mogę rozwiązać ten problem i jak? Jeśli nie mogę, nie ma już sensu go rozwiązywać. Idę dalej. Oczywiście ten przepis jest skomplikowany i jego udoskonalenie zajmie trochę czasu. Nie będzie się to udawało za każdym razem, ale będzie skuteczne. To zostało przetestowane!




5. Komunikowanie się z negatywnymi ludźmi

Wszyscy znamy ludzi, którzy narzekają na wszystko. Nadszedł czas, aby dokonać rozróżnienia. Przez negatywne nie mamy na myśli ludzi, którzy są naprawdę nieszczęśliwi z obiektywnych powodów lub ludzi, którzy przeżywają trudny okres. Dotyczy to osób, które nadal są niezadowolone, nie wiedząc dlaczego. Te elementy są naprawdę, niebezpieczne dla zdrowia. Wampiry energetyczne, które żywią się naszymi pozytywnymi emocjami. Z dala od takich ludzi! Gdy poczujesz, że dana osoba ma na Ciebie negatywny wpływ – ogranicz kontakt z nią. Albo ignorowanie jej w ramach dobrego wychowania. Każdy decyduje, jakie podejście wybrać. Ważne jest, aby nie pozwolić innym karmić się naszym szczęściem. Negatywne myśli wprowadzą Cię w chorobę. To nie jest mit, wierz mi. Każdy bodziec wpływa na nasze ciało, zarówno emocjonalne, jak i fizyczne.

6. Brak ruchu i sportu = Wyczerpanie emocjonalne

Powiemy, że jest to oczywiste i nie pomylimy się. Jeśli powiemy, że jest to niedoceniane – będziemy mieli jeszcze większą rację. Aktywne spacery, sport i dobre jedzenie. Oto przepis na szczęśliwą duszę! Jeśli przestaniemy się poruszać, zaczniemy chodzić do tyłu. Narasta stres psychiczny, a stan zdrowia fizycznego gwałtownie się pogarsza. Rezultat – zestresowane ciało i niepokój.




7. Zamykamy się

Wspólne szczęście to większe szczęście. Wspólny problem to mniejszy problem. Podsumowując – czasem nie jest źle się dzielić, oprzeć się na ukochanej osobie, gdy jest to potrzebne. Nie możemy rozwiązać wszystkiego sami, nie jesteśmy wszechwiedzący i wszechmocni. Zbliżając się do siebie, stajemy się bombą zegarową. Balon, który napełnia się i pęka. I ten wybuch nikogo nie omija – żaden balon nie jest nieskończenie rozciągliwy. Od czasu do czasu musimy pozwolić sobie na rozprężenie.

8. Krytyka

Często osoby, które krytykują, są perfekcjonistami. Chcą, aby oni sami i cały świat byli doskonali. Tak, ale jest to praktycznie niemożliwe i niewłaściwe. Świat jest kolorowy. My, ludzie, jesteśmy istotami złożonymi. Ciągła krytyka generuje negatywne emocje, złość, żal.

9. Niemożność zapomnienia o zmartwieniach z przeszłości

Nie możemy uchronić się przed cierpieniem. Jest częścią życia i jest powodem do szczęścia. Kiedy cierpimy więcej na raz, normalne jest, że jesteśmy smutni i odwracamy traumatyczne wydarzenia w naszych głowach. Nie możemy o nich zapomnieć, ludzka psychika jest ewolucyjnie predysponowana do zapamiętywania najbardziej negatywnych rzeczy, aby się przed nimi ustrzec.

Naturalny środek zapobiegawczy, którego niestety nie możemy tak łatwo usunąć. Możemy jednak nauczyć się go rozpoznawać i hamować. Coś wstrząsnęło naszym światem i naznaczyło nas na całe życie. Niech stanie się jak blizna, a nie otwarta rana, która utrzymuje nas w nieustannie przygnębionym nastroju. Takie podejście to radzenia sobie ze stresem.

10. Niemożność przebaczenia = Wyczerpanie emocjonalne

Ktoś nas okłamał w taki sposób, że mówimy sobie, że nigdy nie wybaczymy. Okłamał nas co do jakichś bzdur, ale jego kłamstwo jest kłamstwem. Ale potem zdał sobie sprawę ze swojego błędu i poprawił swoje zachowanie. Mamy skłonność do wybaczania, chociaż nie zapomnieliśmy. W takim razie – czy naprawdę wybaczyliśmy? A kogo karzemy – siebie czy kłamcę? To niezbyt bezpieczne. Jedno jest pewne – ciężko pracujemy. Zamęczamy nasze umysły niepotrzebną udręką. Odpowiadanie na zło dobrem nie jest upokorzeniem, ale sposobem na przetrwanie. Jeśli spojrzymy na to w ten sposób, prawdopodobnie będziemy uśmiechać się jak Joker do każdego, kogo spotkamy w transporcie publicznym.

Świat jest wielki, a stres czai się wszędzie. Uzbrojeni po zęby w cierpliwość, musimy spróbować się temu oprzeć, bo nasza psychika to delikatny kwiat. Uderzony wiatrem, deszczem lub niezdarnym gryzoniem staje się bardziej bezbronny. Z biegiem lat nie będzie nam łatwiej. Dlatego – zadbaj o swój kwiat! Ujmijmy to w ten sposób, bo śmiech to zdrowie! Warto wiedzieć jak radzić sobie ze stresem. I mam nadzieję że ty już też wiesz jak poradzić sobie ze stresem.

Zapraszam również na mój kanał YouTube z bajkami i grami dla dzieci : JustBaby Nursery Rhymes

Zapraszam również na moje śmieszne filmiki, które zrobią Ci dzień: śmieszne filmiki




Dodaj komentarz