Każdego dnia dzieci widzą telewizor, laptop, tablet albo telefon. Słyszą dźwięki z popularnych stacji radiowych i plakaty z reklamami. Jak często widzą obrazy lub rzeźby? Ile razy dziennie stykają się z wartościową muzyką? Wydaje mi się, że coraz rzadziej sięgamy w wychowaniu dzieci po sztukę. Istnieje tymczasem wiele bardzo prostych sposobów na wprowadzenie w życie najmłodszych odrobiny estetyki. Nie trzeba mieć wiedzy ani licznych podręczników! Wychowanie w sztuce to też dobra zabawa!
Wychowanie a kolorowanki
Wiele dzieci lubi rysowanie i kolorowanie. Czas spędzany z kartką i kredkami można jednak trochę urozmaicić. Od czasu do czasu można przecież pokolorować „Damę z łasiczką”, „Słoneczniki” lub „Mona Lisę”. Tego typu kolorowanki do druku można z łatwością znaleźć w sieci. Maluchom preferujących samodzielne tworzenie można pokazać obrazy wybranego artysty i zachęcić je do wykonania pracy w podobnej stylistyce lub technice. Jednego dnia mogą to być geometryczne wyklejanki inspirowane twórczością Pieta Mondriana, a kolejnego kolaże różnych materiałów jak w pracach Carol Bove.
Wychowanie w sztuce przez puzzle
Kończąc kolejną wizytę w muzeum, warto zajrzeć do sklepiku z pamiątkami. Galerie sztuki i muzea oferują m.in. gry memory lub klocki z dziełami sztuki. Można także pokusić się o podobne zabawki w wersji DIY! Niektóre muzea umożliwiają pobranie cyfrowych wersji dzieł sztuki ze swoich zbiorów. Można je wydrukować i wykorzystać do zrobienia „papierowych puzzli” lub zachęcić dziecko do zabawy z lupą i odszukiwania poszczególnych elementów. Ciekawym pomysłem jest także zamówienie puzzli z obrazami, które przypadły do gustu naszych maluchom. Wiele firm oferuje tworzenie puzzli z przesłanych zdjęć. Zamiast takiego z wakacji można wykorzystać właśnie pobraną grafikę.
Bajki
Od czasu do czasu warto także zaproponować dzieciom nietypowy seans filmowy! Bajki Disneya można zastąpić filmami dla dzieci o zupełnie innej estetyce. Sięgnąć można po propozycje japońskie albo coś z własnego dzieciństwa.
Ksiażki
Od pierwszych dnia życia warto dbać także o to, jakie wybieramy książki. Istnieją (zagraniczne) serie kartonowych książeczek, gdzie do nauki kolorów oraz liczb użyte zostały zbiory muzeów. Dodatkowo na rynku dostępne są książeczki z naklejkami umożliwiające pierwszy kontakt ze sztuką.
Dzieci doskonale odnajdują się w świecie obrazów, rzeźb i muzealnych eksponatów. Pomóżmy im zacząć te piękną przygodę!
Zapraszam również na mój kanał z bajkami i śpiewankami dla dzieci: JustBaby Nursery Rhymes