Kategorie
Aktualności Ciąża i Macierzyństwo

Rozszerzanie diety dziecka – od czego zacząć?




Skończone przez dziecko 6 miesięcy to idealny czas na rozszerzanie diety. Wielu rodziców boi się tego momentu. Istnieje kilka ważnych kwestii, o jakich należy pamiętać przed rozpoczęciem wprowadzania nowych posiłków.

Rodzice rozszerzający dietę dziecka, muszą pamiętać o tym, że znaczący jest nie tylko moment i kolejność podania nowych produktów, ale także ich jakość i bezpieczeństwo.

Kiedy zacząć wprowadzać nowe pokarmy?

Rozszerzenie diety powinno nastąpić po ukończeniu przez dziecko 6. miesiąca życia. Nowe pozycje do jadłospisu dziecka należy wprowadzić zaczynając od jednej porcji dziennie, a z upływem czasu stopniowo zwiększać ilość oraz różnorodność podawanych produktów.




Rozszerzanie diety niemowlaka powinno nastąpić, kiedy zaobserwujesz, że Twoje dziecko:

trzyma sztywno główkę i potrafi siedzieć z podparciem;

jest zainteresowane karmieniem łyżeczką;




przestaje odczuwać sytość po mleku dla niemowląt.

Rozszerzanie diety powinno rozpocząć się od warzyw. Wynika to z faktu, że dzieci mają wrodzoną preferencję smaku słodkiego. Jeśli więc zaczniemy rozszerzanie diety od owoców, wówczas dziecko może odrzucić jedzenie warzyw. dlatego owoce warto wprowadzić do diety malucha w drugiej kolejności, po około dwóch tygodniach od podania pierwszych warzyw.

Należy pamiętać, że moment rozszerzania diety to moment kształtowania się i zmiana nawyków żywieniowych . Tak więc przyzwyczajanie dziecka od pierwszego roku życia do jedzenia warzyw, to inwestycja na przyszłość.




Rozszerzanie diety dziecka, schemat żywienia niemowląt – od czego zacząć?

Najważniejszą zasadą karmienia, zawartą w aktualnym schemacie żywienia niemowląt jest to, że rodzic lub opiekun decyduje co, kiedy i w jakiej formie poda dziecku, natomiast dziecko decyduje czy i ile posiłku zje. Co to oznacza? Rodzice w odpowiednim momencie, kierując się właśnie danymi ze schematu, powinni poddawać dziecku konkretne produkty lub posiłki, a dziecko zdecyduje czy i jaką ilość posiłku zje.

W 6. miesiącu w jadłospisie dziecka mogą pojawić się:

warzywa




owoce

mięso i jajka

kaszki i kleiki

W II półroczu warto podawać już też m.in.:

ryby

produkty mleczne

pieczywo

Z upływem czasu powinna się również zmieniać konsystencja podawanych posiłków – najpierw w postaci gładkich purée, potem zaś dania z niewielkimi, a później także większymi cząstkami.

Podstawowe zasady rozszerzania diety niemowląt

1. Podawaj małe porcje – nowy składnik podajemy w postaci 2-3 małych łyżeczek.

2. Wybierz odpowiedni moment – dziecko nie powinno być zmęczone, ani wygłodzone.

3. Wybierz odpowiednie akcesoria do karmienia – dla dzieci warto wybierać małe miseczki i sztućce.

4. Zachowaj spokój – nawet jeśli dziecko nie będzie chciało zjeść zaproponowanego posiłku, nie denerwuj się, dziecko wyczuje Twój stan i spowoduje to tylko niepotrzebny stres u Ciebie i dziecka.

5. Nie zmuszaj dziecka to jedzenia – jeśli dziecko traci zainteresowanie jedzeniem, lepiej nie wpychać w nie kolejnej łyżeczki, bo może się jedynie zniechęcić.

6. Nie rozpraszaj dziecka – podczas jedzenia dziecko powinno być skupione tylko na tej czynności. Usuń wszelkie grające zabawki z zasięgu jego wzroku i nie włączaj dziecku bajek czy telewizji!

W trakcie rozszerzania diety należy pamiętać, że nowe posiłki są jedynie dodatkiem do menu dziecięcego. Mleko matki lub mleko modyfikowane nadal stanowi podstawę diety dziecka. Kiedy Twoje dziecko zacznie zjadać obiadek z mięsem w ilości 150 g – 190 g, nie uzupełniaj posiłku mlekiem. Obiadek stanowi samodzielny posiłek.

W trakcie rozszerzania diety pamiętaj o podawaniu napojów: woda, sok owocowy (np. mała porcja po obiedzie). Nie dopajaj tuż przed posiłkiem, aby nie ograniczać apetytu dziecka.




Dodaj komentarz