Czy przesądy w ciąży mogą być szkodliwe? Kto wymyślił przesądy w ciąży? Czy wierzyć w przesądy ciążowe? Zapraszamy do lektury.
Wydawać by się mogło, że w dzisiejszym świecie nie ma miejsca na stare przesądy ciążowe. Do dziś można je usłyszeć. Często powtarzane są całkiem serio. Przesądy o ciąży mogą zasiać niepokój w głowie ciężarnej. A w tym czasie potrzebuje ona przede wszystkim spokoju. Dlatego warto sobie uświadomić, że przesądy w ciąży to efekt niewiedzy i braku medycznej opieki.
Najpopularniejsze przesądy o ciąży
Jeśli kobieta w ciąży wygląda pięknie, to urodzi chłopca, a jeśli niekorzystnie – dziewczynkę
Twierdzono, że córka „kradnie” matce urodę. Dziś wiemy, że na zmiany w wyglądzie mają wpływ hormony – to z ich powodu u jednych kobiet pojawiają się kłopoty ze skórą, plamy na twarzy itp., a u innych – nie. Płeć dziecka nie ma z tym żadnego związku.
Gdy ciężarna oparzy się albo przestraszy nie może dotykać dłonią swego ciała, bo w miejscu w którym się dotknie, jej dziecko będzie miało znamię
Mówiono np., że gdy kobieta przestraszy się myszy, a potem złapie się za łydkę, ani chybi dziecko urodzi się z myszką na łydce. Inny wariant: nie można niczego smażyć, bo jeśli tłuszcz pryśnie na brzuch, to znamię murowane. Bzdura! Znamiona na skórze są spowodowane nieregularną pigmentacją lub czynnikami genetycznymi – żadne inne „powody” nie mają znaczenia.
Jeśli kobieta w ciąży ma dużo zmartwień jej dziecko urodzi się leworęczne
Faktycznie lęki i zmartwienia mogą wpływać na niestrawność, bezsenność czy bóle głowy. Nie mogą jednak wpływać na to czy dziecko będzie leworęczne czy praworęczne. Zmartwienia matki na pewno nie mają na to wpływają . W każdym razie preferencje co do tego, która ręka jest sprawniejsza, kształtują się bardzo wcześnie, w 10. tygodniu życia płodowego.
Kobieta w ciąży nie powinna dzielić się jedzeniem, bo zabraknie jej pokarmu
Jeśli kobieta jest pozytywnie nastawiona do karmienia piersią, regularnie przystawia dziecko do piersi, będzie miała wystarczającą ilość pokarmu, by wykarmić swoje dziecko. Oczywiście mogą zdarzyć się sytuacje,w których tego mleka będzie mało. Jednak na pewno na to wpływu nie ma fakt, że matka dzieliła się jedzeniem.
Najbardziej niedorzeczne przesądy ciążowe
Mamy spodziewające się rozwiązania zimą mogą nabawić się wcześniej anginy, ponieważ w ciąży zakazane jest okręcanie szyi szalem, a także noszenie łańcuszków, ponieważ dziecko może okręcić się pępowiną. Nic bardziej mylnego. Robienie na drutach i przechodzenie pod sznurkami również nie spowoduje zawinięcia się dziecka w pępowinę.
W trakcie ciąży nie wolno prać mężowi skarpetek, bo dziecku będzie brzydko pachnieć z buzi.
Jeżeli obetniesz włosy w trakcie ciąży to odbierzesz dziecku rozum. Za to jeżeli uczysz się w trakcie ciąży nowych rzeczy, dziecko urodzi się geniuszem.
Ciężarna przebywając na słońcu, może ugotować dziecko w brzuchu. Podczas jedzenia lodów, może dojść do zamarznięcia wód płodowych.
Przyszłe mamy dziewczynek powinny szczególnie uważać na makijaż – noszenie zbyt ostrego make up może sprowadzić córkę na złą drogę.
Droga mamo pamiętaj, że tego typu przesądy powinnaś traktować z przymrużeniem oka. Pamiętaj, że tego typu rady i zmaganie się z nimi możesz potratować jako sprawdzian swojej cierpliwości. Kiedy dziecko pojawi się na świecie, wówczas „dobrych rad” z różnych stron dostaniesz bardzo dużo.
W odpowiedzi na “Przesądy w ciąży, też się z nimi spotkałaś?”
Ja tak naprawdę wierze w takie rzeczy , tak samo jak wierze w znaczenie snów. Czasem mnie martwią właśnie moje sny. Ale 3 razy mi znaczenie się spełniło 😭