W jakimś filmie usłyszałem kiedyś tekst „Miłość oznacza, że nigdy nie trzeba mówić, że jest ci przykro…”. Wydaje mi się że nic nie może być dalsze od prawdy niż ta sentencja. Przeprosiny mają znaczenie. Duże. Są szczególnie ważne dla tych, których kochamy. Ważnie jest umieć powiedzieć przepraszam.
Niezależnie od tego, czy jesteśmy dawcą, czy odbiorcą, przeprosiny mogą wywołać dobre uczucia i rozproszyć złe, jeśli są szczere i dobrze wykonane. Dlatego ważne jest, aby pamiętać – mówienie, że przepraszamy, kiedy powinniśmy, jest nie tylko przyjemne; jest to niezbędne dla zdrowych relacji. I oczekiwanie, że ktoś inny przeprosi, gdy zrobił coś złego, również nie jest nierozsądnym oczekiwaniem!
Dlaczego ludzie nie zawsze potrafią powiedzieć przepraszam
Ktoś zranił nasze uczucia i uważamy, że jest całkiem jasne, że był w błędzie. Czekamy, i czekamy. Ale przeprosiny nie nadchodzą. Czemu?
Istnieje kilka typowych powodów, dla których ludzie wahają się przed przeprosinami lub po prostu nie zdają sobie sprawy, że powinni.
Niektórzy ludzie nie są w stanie wyraźnie zobaczyć, kiedy zrobili coś złego. Czasami może to być spowodowane tym, że nie zdają sobie sprawy, co zrobili źle. Ale częściej dzieje się tak dlatego, że mają problem z zaakceptowaniem tego, że byli winni.
Przyznanie się do popełnienia błędu lub nieostrożności w stosunku do cudzych uczuć oznacza przyznanie, że nie jesteśmy doskonali. Może wydobyć na powierzchnię poczucie winy lub wstydu. Unikając przeprosin, chronimy się przed tymi negatywnymi uczuciami.
Silniejsi ludzie mogą wyjść z przeprosin z odrobiną „ekstazy”; przyjemne uczucie odprężenia lub ulgi.
Ale dla tych, którzy mają słabe poczucie własnej wartości i tych, którzy postrzegają swoją wartość jako zależną od aprobaty innych, przeprosiny mogą mieć znacznie szkodliwy wpływ na samopoczucie. Aby się chronić, osoby te zwykle unikają przepraszania, nawet jeśli jest to uzasadnione.
Wreszcie, czasami przeprosiny się nie zdarzają, ponieważ osoba, która nas skrzywdziła, po prostu nie dba o to na tyle, by wszystko naprawić. To są chwile, kiedy sami musimy znaleźć spokój w tej sytuacji i zaakceptować, że przeprosiny nie nadejdą.
To nie znaczy, że na nie nie zasłużyliśmy; oznacza to po prostu, że nie zawsze dostajemy to, czego mamy prawo oczekiwać!
Co sprawia, że przeprosiny są „dobre”
W zależności od tego, co przeczytasz, „dobre” przeprosiny mają od 3 do 6 części. Ale jest kilka elementów, z którymi wszyscy się zgadzają.
Brać odpowiedzialność
Kluczowym elementem dobrych przeprosin jest wzięcie odpowiedzialności za to, co się wydarzyło. Oznacza to uznanie tego, co zrobiliśmy i że było to złe.
Nie oznacza to, że mówię: „Przepraszam, że to, co powiedziałem, zdenerwowało cię”. To znaczy powiedzieć coś bardziej podobnego. – Myliłem się, mówiąc niemiłą rzecz, którą ci powiedziałem. Lub „Naprawdę żałuję, że byłem bezmyślny, kiedy rozmawiałem z tobą wcześniej”.
Zwróć uwagę na różnicę. Ważne jest, aby nie sugerować, że problemem była czyjaś reakcja. To właśnie zrobiliśmy, aby sprowokować reakcję, która powinna być przedmiotem naszych przeprosin.
Brak wymówek
Drugą częścią dobrych przeprosin jest to, że są bez zastrzeżeń i nie zawierają wymówek ani wyjaśnień dotyczących złego zachowania. Nie powinniśmy mówić: „Przepraszam, że się spóźniłem, ale miałem tak wiele do zrobienia, że straciłem poczucie czasu”. Albo „Przepraszam, że nie przyszedłem na przyjęcie, ale musiałem pracować do późna”.
Przeprosiny nie mają miejsca na wymówki lub wyjaśnienia.
Bardziej stosowne byłoby stwierdzenie: „Niesłusznie powiedziałem, że przyjdę na twoje przyjęcie, a potem się nie pojawiłem”. Często jesteśmy tak zaprogramowani, by się bronić, że może to być bardzo trudne. Ale to ważne.
Dobre przeprosiny oznaczają, że koncentrujemy się na osobie, którą przepraszamy – a nie na obronie za popełniony błąd.
Zawiera ofertę działania
Trzecia część dobrych przeprosin to szczera oferta zadośćuczynienia. Można to ogólnie powiedzieć: „Co mogę zrobić, aby Ci to wynagrodzić?” Ale najlepiej, jeśli oferta jest konkretna. „Przykro mi, że nie było mnie przy tobie, kiedy mnie potrzebowałaś. Byłem niewrażliwy i bezmyślny, kiedy to zrobiłem. Czy moglibyśmy zjeść kolację we wtorek i spróbować razem nadrobić stracony czas? ”
A potem, oczywiście, musimy faktycznie zrobić wszystko, co proponujemy. Same słowa nic nie znaczą w przypadku braku wykonania!
Kiedy jesteśmy sobie winni słowo przepraszam
Chociaż przeprosiny są najczęściej składane przez jedną osobę i przyjmowane przez drugą, są też sytuacje, w których jesteśmy sobie winni szczere „przepraszam”.
Zgodnie z powyższymi sugestiami ważne jest, abyśmy okazali sobie takie same bezwarunkowe, szczere przeprosiny, gdy zrobiliśmy coś, co nie leżało w naszym interesie. Albo kiedy nie byliśmy dla siebie tak dobrzy, jak powinniśmy.
W takich sytuacjach pomocne może być myślenie o sobie jako o dobrym przyjacielu, którego cenimy. „Przepraszam, że byłem dla ciebie taki surowy wcześniej. Zasługujesz ode mnie na najlepsze. Od teraz stawiam Cię na pierwszym miejscu ”.
Wyobraź sobie, że od czasu do czasu słyszysz to od siebie? I wyobraź sobie, że moglibyśmy również spełnić naszą obietnicę zadośćuczynienia.
Znaczące przeprosiny dla siebie i innych
Cóż to byłby za jaśniejszy i szczęśliwszy świat. Nie tylko dla nas, ale dla osób wokół nas. Ponieważ im bardziej akceptujemy własne słabości, tym łatwiej jest przyznać się do błędu, przekazać lub przyjąć szczere przeprosiny, mieć nadzieję na wybaczenie i iść naprzód z wyciągniętą lekcją i nienaruszoną naszą samooceną. .
Ponieważ robimy to razem i wszyscy robimy, co w naszej mocy. A my wszyscy jesteśmy o wiele więcej niż wystarczający.
Chcesz się odstresować, w związku z tym odwiedź mój kanał YouTube gdzie znajdziesz śmiesznymi filmikami : 7Fun
Lub po prosu sprawdzaj tu: złota7