Mogłoby się wydawać, że 9 miesięcy ciąży to wystarczający czas, aby przygotować się na poród. Tymczasem większości przyszłych mam kolejne trymestry mijają w mgnieniu oka i szybko nadchodzi moment, by pomyśleć o zbliżającym się porodzie, a także odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań.
Bieżące sprawy – zastanów się czy je załatwiłaś?
Czas mija bardzo szybko. Dopiero co dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, a tu już za kilka dni masz wyznaczony termin porodu. Zanim udasz się do szpitala, powinnaś zadbać o kilka rzeczy i wcale nie jest to odpowiedź na pytanie czy skompletowałaś całą wyprawkę i spakowałaś torbę do porodu.
Opieka nad pociechą pochłaniać będzie sporo czasu i energii, dlatego wiele codziennych spraw trafi najprawdopodobniej na koniec listy priorytetów. Tak może być przykładowo z gotowaniem, dlatego teraz, gdy masz jeszcze siły, zaplanuj posiłki, a następnie przygotuj i zamroź bazowe elementy zdrowych obiadów, do których wystarczy tylko później dodać na przykład świeże warzywa. Zaopatrz się też w produkty, które mają długi termin przydatności do spożycia jak kasza, ryż i tym podobne. Dzięki temu później nie będziesz musiała ani zastanawiać się nad jadłospisem, ani poświęcać wiele czasu na gotowanie czy zakupy.
Inną codzienną sprawą, o którą warto zadbać przed rozwiązaniem, są domowe finanse. Gdy w domu pojawia się dziecko, łatwo zapomnieć o rachunku za prąd czy telefon, dlatego jeśli masz taką możliwość, wszystkie opłaty zrób z wyprzedzeniem. Dzięki temu po porodzie będziesz mogła skupić się na tym, co dla ciebie najważniejsze.
Wybór szpitala
Jeśli masz taką możliwość, jeszcze przed porodem dokonaj wyboru szpitala. Ważne, by było to miejsce, które zapewni ci zarówno poczucie komfortu, jak i bezpieczeństwo. Składa się na to kilka elementów – istotny jest przede wszystkim wykwalifikowany personel medyczny, o którego kompetencje i doświadczenie warto zapytać.
Dobrze jest też sprawdzić, jakie warunki porodu oferuje dany szpital, a więc przede wszystkim czy dostępna jest w nim ogólna sala, gdzie od innych rodzących będzie cię oddzielać tylko kotara, a może w grę wchodzą bardziej intymny pokój jednoosobowy.
Dla swojej wygody zweryfikuj także, z czego – poza standardowym wyposażeniem – można korzystać na sali porodowej, a więc na przykład czy są tam gadżety ułatwiające poród takie jak piłki czy worki sako.
Wybierając „porodówkę” przyszłym mamom bardzo często zależy na gwarancji udzielenia na miejscu natychmiastowej specjalistycznej pomocy w razie takiej potrzeby.
Z tym punktem wiąże się również odpowiedź na pytanie: czy wiem, jak dojechać do szpitala. Jeśli nie masz planowanej cesarki, do szpitala prawdopodobnie będziesz jechała kiedy już zacznie się akcja porodowa. Ważna jest jednak nie tylko odległość w kilometrach, ale przede wszystkim to, ile czasu zajmuje dojazd do niego. Sprawdź to o różnych porach, w tym w godzinach szczytu. Dobrze więc sprawdzić kilka wariantów trasy i panujące na nich natężenie ruchu o różnych godzinach. Myśląc o tym, jak dostaniesz się do szpitala, zdecyduj, czy zawiezie cię na przykład partner czy raczej będziesz chciała skorzystać z taksówki (w tym drugim przypadku od razu zapisz sobie w telefonie numery do kilku korporacji).
Jeśli stawiasz na własny transport, pamiętaj o zadbaniu nie tylko o to, by auto było sprawne i zatankowane, ale też wybierz kierowcę-zastępcę – na wypadek, gdyby z jakiegoś względu partner nie mógł cię podwieźć.
Aktualne wyniki badań – musisz je mieć przed porodem
Przy przyjęciu na porodówkę personel szpitala będzie wymagał od ciebie okazania określonych dokumentów i przekazania aktualnych wyników badań. Powinnaś mieć przy sobie dowód osobisty, kartę przebiegu ciąży, plan porodu, dokument, który potwierdza ważne ubezpieczenie. Także spisany numer PESEL oraz NIP. Pracodawcy bądź własny w przypadku, gdy prowadzisz działalność gospodarczą.
Bardzo ważne są również wyniki aktualnych badań pacjentki. Oznaczenie grupy krwi i Rh, ostatnia morfologia i badanie ogólne moczu, wszystkie USG wykonywane podczas ciąży, odczyn WR (badanie w kierunku kiły), badanie antygenu HBS (w kierunku żółtaczki typu B). Także wyniki posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku paciorkowca.
Jeśli w trakcie ciąży wykonywałaś inne badania lub konsultacje, np. kardiologiczne lub endokrynologiczne – warto ze sobą zabrać najświeższe badania.
Sposób porodu i korzystanie ze znieczulenia
Zanim nadejdzie dzień porodu, warto, żebyś przemyślała, jak chcesz rodzić. W zależności od placówki pacjentki mają mniejszy lub większy wpływ na przebieg porodu. Mogą spacerować, korzystać z wanny czy dowolnie zmieniać pozycję zarówno podczas pierwszej fazy porodu, jak i w trakcie parcia.
Ze względu na to, że w niektórych szpitalach wciąż rutynowo wykonuje się nacięcie krocza, warto abyś tą kwestię przedyskutowała z lekarzem lub położną.
Warto też upewnić się, czy w wytypowanym szpitalu można skorzystać z farmakologicznego znieczulenia i zarezerwować sobie taką możliwość (niektóre placówki wymagają bowiem zgłoszenia tego z wyprzedzeniem).
Kto będzie towarzyszył w trakcie porodu
Dziś hasło „poród rodzinny” nikogo już nie dziwi. Wiele kobiet rodzi z osobą towarzyszącą. Najczęściej jest to mąż lub partner. Bywa, że na sali porodowej pojawia się również mama, siostra, przyjaciółka lub profesjonalne wsparcie w osobie douli. Kobieta może skorzystać z prawa dodatkowego wsparcia ze strony zaufanej osoby. Ma również prawo wyboru, kto wcieli się w tę rolę.
Osoba towarzysząca w porodzie poprzez swoje emocjonalne wsparcie pomaga kobiecie rodzącej uwolnić się od napięć i negatywnych myśli. M.in. dzięki stałemu uspokajaniu, zrozumieniu, akceptacji czy zwyczajnemu okazaniu troski. Innym sposobem towarzyszenia jest wsparcie informacyjne, które pomoże kobiecie w lepszym zrozumieniu tego, co się wokół niej dzieje. Dając jej poczucie tak potrzebnego spokoju.
Przygotowanie do porodu to czas kiedy kobieta podejmuje wiele, często trudnych, decyzji odnośnie swojego ciała i zdrowia oraz życia rodziny. Poród zostawi trwałe ślady w jej pamięci, wspomnieniach, opowieściach, a także w ciele. To jak kobiety przeżywają poród wpływa na późniejsze macierzyństwo. Mają prawo zadbać o jakość porodu i związane z nim dobre doświadczenia.