Połóg to czas po ciąży i porodzie, który trwa od 6 do 8 tygodni. To czas szczególnie trudny dla młodej mamy, która musi zmierzyć się nie tylko z nową sytuacją jaką jest opieka nad dzieckiem, ale również ze zmianami zachodzącymi w jej organizmie
Ciąża to piękny czas dla kobiety, który kończy się porodem i spotkaniem z wyczekiwanym dzieckiem. Wówczas zaczyna się czas połogu. To czas powrotu organizmu kobiety do normalnego funkcjonowania. Jednocześnie to czas adaptowania się jej do nowych funkcji. Jest to czas związany z oczyszczaniem i obkurczaniem się macicy.
Połóg wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. To trudny, zarówno pod względem fizjologicznym, jak i emocjonalnym czas dla kobiety. Jest ona obolała, często poraniona, musi zmierzyć się oczyszczaniem macicy, a do tego wszystkiego z szalejącymi emocjami.
Połóg trwa od 6 do 8 tygodni. Jednak ten czas może ulec zmianie w zależności od tego czy kobieta rodziła naturalnie czy poprzez cesarskie cięcie. Podczas operacji macica zostaje oczyszczona, dlatego w tym wypadku połóg może trwać trochę krócej.
Nieprzyjemne dolegliwości
Podczas połogu świeżo upieczona mama odczuwa skurcze i ból w dole brzucha. Najczęściej świadczą one o prawidłowym zjawisku – zwijaniu się macicy, jednak jest to dość nieprzyjemny objaw. Pojawiają się także tzw. odchody połogowe, czyli resztki tkanek ciążowych, których pozbywa się narząd rodny. Przed pierwsze 3-7 dni wydzielina jest krwista, zdarzają się także skrzepy. Następnie staje się ona różowawa, później brązowa, by po kilkunastu dniach zmienić swoją formę na śluzową. Zazwyczaj odchody połogowe zanikają w ok. 5-6 tygodniu po porodzie.
Zmiany zachodzą również w obrębie piersi, w których rozpoczyna się proces laktacji. W pierwszych dobach stają się one obrzmiałe i obolałe. Należy jak najczęściej karmić dziecko, aby uniknąć ich zapalenia i rozkręcić produkcję mleka.
W połogu układ krwionośny musi nagle wrócić do aktywności sprzed ciąży, która jest inna.
W zależności od rodzaju porodu, kobieta może dodatkowo cierpieć z powodu pęknięcia lub nacięcia krocza, albo bolesności rany po cesarskim cięciu. To czas kiedy należy o nie szczególnie zadbać, aby prawidłowo się zagoiły i nie wystąpiły komplikacje. Czasem, pojawiają się także trudności w oddawaniu stolca oraz moczu.
Naturalne jest również to, że większy brzuch nie znika od razu po porodzie. Wraz z macicą, sama skóra i mięśnie muszą mieć czas na to, aby obkurczyć się, co trwa wiele tygodni. Kobieta wówczas może mieć dużo zastrzeżeń do swojego wyglądu.
Należy także pamiętać, że poza zmianami fizycznymi, kobiety w okresie połogu często odczuwają zmiany nastrojów. Wysiłek, niewyspanie, stres, zmęczenie, ciągłe napięcie i ból obciążają psychikę świeżo upieczonej mamy. Jeśli taki stan przeciąga się, warto udać się do specjalisty.
Połóg – jak sobie pomóc?
W trudnym okresie połogu trzeba bardzo uważać na to, aby zachować właściwą higienę. Przede wszystkim często należy zmieniać bawełniane, jałowe podpaski.
Rany po pęknięciu i nacięciu krocza lub po cesarskim cięciu należy regularnie odkażać oraz nakładać na nie preparaty zalecone po porodzie, które będą ułatwiały gojenie. Trzeba także uważać na sposób siedzenia, by niepotrzebnie nie podrażniać uszkodzeń. Zalecane jest również wietrzenie krocza w pierwszych dobach po porodzie. Należy pamiętać że w czasie karmienia, kiedy macica mocniej się obkurcza dochodzi do zwiększenia ilości odchodów z macicy, dlatego wcześniej i po karmieniu warto wymienić wkładkę. Na ranę po cesarskim cięciu warto przyklejać specjalny sylikonowy plaster, który będzie zapobiegać jej przerostowi i wspomoże proces regeneracji skóry.
Warto również wyposażyć się w specjale hipoalergiczne płyny do higieny intymnej i żele na bazie kwasu hialuronowego oraz globulki dopochwowe, które wspomogą powrót śluzówki pochwy do jej normalnego, prawidłowego stanu.
Przez pierwsze tygodnie po porodzie kobieta musi zrezygnować z kąpieli w wannie, na rzecz pryszniców. Trzeba również wstrzymać się od aktywności seksualnej. Wszystkie te czynności mogą bowiem doprowadzić do zakażenia macicy.
Nie należy także stosować pasów poporodowych, ani podnosić ciężkich przedmiotów. Intensywne ćwiczenia fizyczne również lepiej odłożyć na czas po zakończeniu połogu. Natomiast, aby zadbać o siebie na pewno warto prawidłowo się odżywiać, pić dużo wody, wysypiać i ćwiczyć mięśnie dna miednicy delikatnie je napinając.
W miarę możliwości kobieta może spacerować, nie forsując zanadto organizmu od pierwszych dni po porodzie. Dobrą praktyką jest regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry brzucha i piersi również w czasie połogu w celu ograniczenia powstawania rozstępów.