Kategorie
Aktualności Blog Ciąża i Macierzyństwo

Pierwsze objawy ciąży, jak rozpoznać ciążę?




Ciąża to bez wątpienia wyjątkowy czas w życiu kobiety. Przygotowujemy się psychicznie i emocjonalnie na pojawienie się nowego członka naszej rodziny. Zmianom podlega także całe kobiece ciało. Objawy ciąży bowiem to nie tylko widocznie zaokrąglający się brzuszek.

Ciąża to fizjologiczny stan rozciągający się od momentu zapłodnienia komórki jajowej (połączenia komórki żeńskiej z męskim plemnikiem) i zagnieżdżenia jej w macicy aż do porodu. Zmiany do jakich dochodzi w tym okresie w ciele kobiety, są adaptacyjne w zakresie anatomicznym, fizjologicznym i biochemicznym. Dla wszystkich oczywiste jest, że w trakcie ciąży zachodzi wiele zmian w układzie rozrodczym, ale dochodzi do nich niemal w każdym innym miejscu ciała ciężarnej. Zmiany zachodzą bowiem w układzie krążenia, oddechowym, moczowym, czy endokrynnym, a także w układzie krzepnięcia i fibrynolizy. Wszystkie one mają na celu optymalny rozwój płodu oraz dostarczenie odpowiedniej ilości substancji odżywczych ciężarnej.

Pierwsze objawy ciąży zauważalne mogą być już 1-2 tygodnie po zapłodnieniu. Należą do nich czułość piersi, nudności, częstsze bóle głowy, zmęczenie, bóle dolnej części kręgosłupa. Kolejne zauważane w trakcie ciąży przypadłości to zgaga, zaparcia lub zwiększona produkcja śliny, a także zmiany skórne, obrzęki, czy krwawienia dziąseł. Najważniejszym symptomem jest jednak opóźnienie wystąpienia miesiączki.




ZMIANY W NARZĄDACH RODNYCH

Dla dużej ilości kobiet pierwszą oznaką ciąży są zmiany zachodzące w ich piersiach.
Zauważalne staje się ich powiększenie, obrzmienie sutków oraz pojawienie się wokół nich obwódki wtórnej. Piersi mogą urosnąć nawet o jeden rozmiar miseczki w trakcie pierwszych sześciu tygodni ciąży i jest to efekt przygotowywania się organizmu do karmienia piersią. Na niewidocznym dla nas poziomie dochodzi bowiem do wzrostu liczby gruczołów mlecznych oraz gromadzenia tłuszczu. Wraz z trwaniem ciąży na piersiach pojawiają się widoczne niebieskie żyły, które związane są ze wzrostem przepływu krwi do piersi. Piersi rosną zwykle przez pierwsze trzy miesiące
ciąży, a w ostatnim trymestrze pojawia się w nich siara. Jest to pierwsza bardzo bogata w składniki odżywcze i odpornościowe wydzielina, której powinien napić się noworodek.

W trakcie dziewięciu miesięcy ciąży wzrasta również temperatura ciała mierzona w pochwie do ponad 37°C. Zauważalne może być także zasinienie pochwy i szyjki macicy. Zmiany w tej drugiej są szczególnie istotne, by umożliwić donoszenie ciąży, poród i powrót do stanu przed ciążą. Macica ulega rozpulchnieniu i powiększeniu. Skóra krocza staje się przekrwiona i bardziej wrażliwa.
W okresie ciąży, szczególnie na późniejszym etapie, pojawić się może biały wypływ z pochwy.




OBRZĘKI

Obrzęki to uciążliwa dolegliwość odczuwana przez duży procent ciężarnych. Pojawiają się na dłoniach, twarzy, nogach, kostkach i stopach. Najczęściej pojawiają się one wieczorami i ustępują po wypoczynku. Są efektem gromadzenia wody przez organizm, który przygotowuje się w ten sposób na potencjalną dużą stratę płynów podczas porodu. Za obrzęki odpowiedzialna jest także zła dieta i utrudniony odpływ krwi z dolnych partii ciała spowodowany powiększającą się macicą. Zawsze warto powiadomić o nich swoją położną lub prowadzącego ciąże lekarza.

ZMIANY W JAMIE USTNEJ

Ciąża to wymagający okres także dla dziąseł i zębów, które są w tym okresie narażone na ubytki, krwawienia i puchnięcie. Zdarza się także, że w jamie ustnej pojawia się czerwony guzek. Nazywa się go guzkiem ciążowym i jest to niegroźna zmiana cofająca się po porodzie. Zawsze trzeba się jednak skonsultować ze swoim lekarzem – dentystą. Szacuje się,że zmian zapalnych dziąseł doświadcza w ciąży nawet 60% kobiet.

NUDNOŚCI I WYMIOTY

Nudności i wymioty to chyba najbardziej znane symptomy ciąży. Kobiety często mówią o porannych mdłościach, ale mogą one pojawiać się o każdej porze dnia, głównie w trakcie pierwszego trymestru. Niestety, niektóre ciężarne cierpią na te dolegliwości w czasie całej ciąży.




SKÓRA

Skóra ciężarnej narażona jest na mało estetyczne zmiany, do których należą rozstępy, pojawienie się linea negra, a czasem także maski ciążowej. Dotykają one około 90% kobiet i fizjologicznie związane są z przemianami hormonalnymi. Na stan skóry wpływ ma wzrost gonadotropin kosmówkowych oraz estrogenów, progesteronu i kortyzolu. Maska ciążowa objawia się brązowymi przebarwieniami na szyi oraz twarzy.Rozstępy to natomiast efekt rozciągania skóry, podczas którego dochodzi do zerwania włókien kolagenowych. Pojawiają się w formie czerwonych pasm o wrzecionowatym kształcie i z czasem jaśnieją. Są to zmiany nieodwracalne, choć obecnie istnieje wiele metod zmniejszenia ich widoczności.
Linea negra pojawia się jedynie czasowo w miejscu przebiegu linii białej, czyli pomiędzy mięśniami brzucha. Jej widoczność w dużej mierze zależna jest od typu urody kobiety i podatności jej skóry na występowanie przebarwień. Zwykle mniej widoczna jest u blondynek o jasnej karnacji niż u pań o ciemnych włosach. Znika w ciągu 12 miesięcy po porodzie.

PROBLEMY ZE SNEM

Objaw, który już w pierwszym trymestrze zauważa znacząca liczba ciężarnych to także zmęczenie i pogorszenie jakości snu. Odpowiedzialne są za to zmiany hormonalne zaburzające standardowy wzorzec snu. Zwiększa się także podatność na wybudzenia, co pogarsza ogólną efektywność snu.




ODCZUCIE GORĄCA, to kolejne objawy ciąży.

Uderzenia gorąca dotyczą wielu przyszłych mam, choć mówi się o nich zdecydowanie za rzadko. Odczuwalne są już po kilku tygodniach od zapłodnienia i trwają od kilku sekund do kilku minut. Związane są ponownie ze zmianami hormonalnymi oraz zwiększonym metabolizmem ciężarnej. Rolę odgrywa także odwodnienie i zła dieta.

O ciąży najczęściej informuje kobiety brak miesiączki i wykonany test ciążowy. Objawy ciąży, które mogą zwiastować błogosławiony stan, jest jednak więcej, choć często są subtelniejsze i niekoniecznie kojarzone z ciążą. Warto je znać, by wiedzieć, czego spodziewać się w kolejnych miesiącach, gdyż często utrzymują się one nawet do samego porodu.




Dodaj komentarz