Kategorie
Aktualności Blog Filmy

Najwyższy budynek w Polsce? Sprawdźcie 7 z nich!




Drapacze chmur w Polsce? Stopniowo ciągle ich przybywa! Chociażby w stolicy powstaje 300 metrowy gigant! Jaki jest obecnie najwyższy budynek w Polsce ? Tych i innych ciekawostek dowiecie się z kolejnego odcinka złotej7!

7 najwyższych budynków w Polsce!

Jeśli nie masz czasu przeczytać całego artykułu,
zapraszam na video-relacje w pigułce.

SPODOBAŁO SIĘ ?!?

7. Rondo 1

Lądujemy w stolicy i tutaj też w całym tym rankingu się zatrzymamy. To właśnie w Warszawie mamy największe budynki w Polsce. Pierwszym na naszej liście jest Rondo 1 o wysokości 192 m. Ukończony został w 2006 roku i posiada 40 kondygnacji. Co ciekawe, od 2011 roku rozgrywają się tutaj zawody w wbieganiu po schodach na szczyt wieżowca. Wieżowiec to jeden z niewielu w których wykorzystuje się skuteczne rozwiązania ekologiczne. Cała energia pochodzi z energii wiatrowej. Budynek podzielony jest na dwie części, pierwsza to handlowo-usługowa i biurowa.




6. Złota 44

Budynek inspirowany skrzydłem orła, stanowiącego symbol wolnej i rozwijającej, przeobrażającej się stolicy naszego kraju. Czy udało się osiągnąć ten efekt? Nie nam to oceniać, sami napiszcie w komentarzach co o tym myślicie. Budynek został ukończony w 2013 roku i posiada 54 kondygnacje. Jego wysokość to 192 metry. To również jeden z najwyższych budynków mieszkalnych w naszym kraju. W związku z tym mieście się w nim około 280 ekskluzywnych apartamentów. Żeby pozwolić sobie na zakup jednego z nich, trzeba mieć w kieszeni co najmniej cztery miliony złotych. Ewentualnie milion euro. Jak kto woli.

5. Q22

Wieżowiec jest wysoki na 195 metrów. Posiada 47 kondygnacji, został zaprojektowany przez Kuryłowicz & Associates. Budynek powstał w miejscu dawnego hotelu Mercure Fryderyk Chopin. Część materiałów z hotelu poddano odzyskowi, dzięki czemu udało się uzyskać ponad 1,5 tysiąca tony stali i 25 tysięcy ton betonowego kruszywa. Co pozwoliło po części wykorzystać poprzednie materiały. Wieżowiec w dużej mirze składa się z biurowców.




4. Warsaw Trade Tower

Pobijamy wysokość 200 metrów! A w związku z tym przed nami wieżowiec o wysokości 208 metrów i 45 kondygnacjach. To także drugi budynek pod względem wieku w naszej liście. Wybudowany został w 1999 roku. W 2017 roku, para sokołów zamieszkująca wcześniej Pałac Kultury opuściła swoje loże i zagnieździła się na Warsaw Trade Tower. Mało tego, szczęśliwa para doczekała się tam nawet potomstwa! W 2016 roku, wieżowiec musiał przejść renowację. W związku z tym wykonane zostały modernizacje uwzględniające wiele usprawnień, między innymi z myślą o pracownikach biurowych. Mieszczą się w nim trzy poziomy parkingów, 35 pięter biurowych. Powierzchnia biurowa to 42 300 metrów kwadratowych, podczas gdy handlowa wynosi 2100 metrów kwadratowych.

3. Sky Tower

Coraz bliżej nam do nieba. Powstały w 2012 roku budynek ma aż 212 metrów z 51 kondygnacjami. To jedyny budynek z naszej listy z poza Warszawy. Mieści się we Wrocławiu. Plany na budynek były znacznie większe, początkowo kompleks miał składać się z 5 wieżowców i być wyższy niż Pałac Kultury. Planowana była wysokość w granicach 258 metrów. Niestety nie udało się tego osiągnąć. W Sky Tower znaleźć możemy nie tylko biurowca, ale także apartamenty, centra handlowe i punkty rekreacyjne. Gratką dla turystów może być punkt widokowy na szczycie z którego pięknie prezentuje się cała panorama Wrocławia. Niestety w związku z tym w sezonie turystycznym, trzeba czekać w kolejkach nawet kilka godzin by móc dostać się na taras!

2. Warsaw Spire

Wracamy do stolicy. Przyjrzymy się teraz 220 metrowemu wieżowcowi z 49 kondygnacjami. Sama budowa trwała 5 lat. W jego wnętrzu, prócz standardowo powierzchni biurowych znaleźć można plac z ogrodem, jeziorkiem i kaskadowym strumieniem. W związku z tym jest to idealne rozwiązanie dla osób pracujących tam, które mogą nieco odpocząć od białych ścian i ekranów monitora. Zaprojektowany został przez Belgijską firmę architektoniczną. W 2011 roku otrzymał nagrodę w kategorii „Wybitny Projekt architektoniczny w Polsce”. Z kolei w 2017 roku otrzymał nagrodę za najlepszą inwestycję biurową.




1. Pałac kultury

Aktualnie bez zmian. A w związku z tym najwyższy budynek w Polsce to jakże znany wszystkim Pałac Kultury. Wybudowany w 1955 roku z inicjatywy Związku Radzieckiego. Głównym pomysłodawcą budynku był sam Józef Stalin. Wysokość całkowita obiektu to 237 metrów z 42 kondygnacjami. Architektem był Lew Rudniew, który chciał by budynek był w Polskim stylu. Z tego powodu objechał wiele Polskich miast, w tym Kraków czy Chełmno. Polacy ze swojej strony umieścili gmach teatru, salę wystawową i wyposażyli Pałac w Salę Kongresową. W budynku też są jedna z najszybszych wind w naszym kraju. Budynek przechodzi renowacje, jest malowany na biały kolor. Dominacja Pałacu Kultury wkrótce jednak się skończy. Obecnie trwają pracę nad Varso – kompleksem budynków w Warszawskiej dzielnicy Vola. Łączna wysokość to 310 metrów.

A czy wy znacie jeszcze inne wielkie budynki w Polsce?

Piszcie w komentarzach !

Odwiedzajcie mój kanał YouTube

Zaglądajcie na Facebook (organizuję konkursy 😀 )

I odliczajcie razem ze mną! 7 faktów, ciekawostek, głupot lub niezwykłych informacji, które raz cię rozbawią, innym razem zadziwią. Ale na pewno nie będą nudne ! Siedem !




Dodaj komentarz