Kategorie
Aktualności Blog Filmy

Mowa ciała – poznaj 7 ciekawostek o mowie ludzkiego ciała




Jak rozpoznać kłamcę? Jak odczytywać co mówi nam ciało innej osoby? Czy dzięki mowie ciała możesz poznać czy ktoś jest Tobą zainteresowany? Sprawdź na co zwracać uwagę flirtując. Dowiedź się jak stać się liderem! Oto co podpowiada nam mowa ciała!

Mowa ciała to termin z zakresu psychologii społecznej, obejmuje komunikaty niewerbalne, jak: gesty i ruchy ciała, mimika, postawa i ukierunkowanie ciała, ruchy oczu i odruch źreniczny, jest to sposób używania przestrzeni interpersonalnej. Możemy znaleźć wiele mitów na temat mowy ludzkiego ciała (niektóre przytoczę i ja ), jednak warto pamiętać że podczas odczytywania komunikatów niewerbalnych kontekst oraz przyzwyczajenia osoby, której mowę ciała odczytujemy, ma znaczenie priorytetowe, natomiast konkretne gesty mogą stanowić co najwyżej przykładowy przegląd możliwości znaczeń. Warto je jednak zapamiętać co pozwali nam zabawić się małego mentalistę, i dzięki znajomości ludzkiej psychiki wpływania na zachowania i myślenie innych ludzi.

Jeśli nie masz czasu przeczytać całego artykułu,
zapraszam na video-relacje w pigułce.


SPODOBAŁO SIĘ ?!?

7. Jak rozpoznać gdy ktoś kłamię?

Otóż jednym ze sposobów może być obserwacja brwi drugiej osoby. Brwi ukazują wiele emocji, można z nich wyczytać zmartwienie, zaskoczenie czy strach. Teraz wystarczy zapytać kogoś, czy nasze nowe buty lub spodnie mu się podobają i zaobserwować jego reakcje. W momencie gdy uniesie brwi przy odpowiedzi jest duże prawdopodobieństwo, że może być nie szczery. Lepszym rozwiązaniem byłby oczywiście wariograf, jednak nie bawmy się w organy ścigania i pozostaniemy przy prostszych sposobach.

6. Ton głosu.

Głos ludzki to wibracje wytwarzane przez struny głosowe człowieka, w połączeniu z m.in. zębami, językiem i ustami mogą wytworzyć szerokie spektrum dźwięków, umożliwiając całkowitą zmianę znaczenia wypowiedzi. Odpowiedni ton może sugerować, że wypowiedź jest pytaniem, nawet jeśli nie wynika to z formy gramatycznej, oraz zdradzać uczucia, takie jak gniew, szczęście, smutek. Oczywiście łatwo domyślić się, że jak ktoś mówi bardzo głośno to krzyczy i albo jest zdenerwowany albo cieszy się kolejnym golem Lewandowskiego w reprezentacji. Jednakże ton głosu może również świadczyć o zainteresowaniu tematem rozmowy. W przypadku kobiet głos staje się melodyjny. Mężczyźni zaś, gdy nie wyrażają większego zainteresowania obniżają swój ton głosu o oktawę. Więc teraz czas zabrać drugą osobę na kawę i sprawdzać co ją interesuje a co nie!

5. Patrz mi w oczy kiedy do mnie mówisz!

Ile razy to słyszeliście? Zapewne nie jeden raz. W każdym bądź razie patrzenie sobie w oczy ma duże znaczenie dla jakości rozmowy. Wpatrując się w źrenicę drugiej osoby w naszym ciele pojawia się napięcie, które sprawia, że uważniej słuchamy tego, co mówi do nas druga osoba. Patrzenie na inną osobę jest przejawem pozytywnej lub negatywnej oceny. Ekspresja oczu wyraża się nie tylko przez kontakt wzrokowy, ale również poprzez zmianę wielkości źrenic, mruganie i jego częstotliwość, a także szerokości rozwarcia oczu.

4. Spotkaliście się z tematyką ułożenia dłoni bądź nóg podczas rozmów?

Zapewne ich różne pozycje widać najczęściej podczas odpowiedzi przy tablicy czy pierwszych rozmów o pracę. Psychologowie twierdzą, że skrzyżowane nogi symbolizują „zamknięcie się”, przez co pojawia się mniejsza skłonność do negocjacji, podzielenia się jakimiś tematami czy nawet ograniczonym zaufaniem dla drugiej osoby. Postawa ciała niesie informacje o: postawach interpersonalnych – np. lubię – nie lubię, unikam itp , cechach osobowości – np. pewność siebie, submisywność, otwartość, potrzeby, pozycji społecznej – pochodzenie społeczne, pozycja w hierarchii społecznej, aktualnych stanach emocjonalnych – lęk, poczucie bezpieczeństwa, rozluźnienie, napięcie, fiksacjach libidynalnych i frustracjach rozwojowych czyli cechach charakteru, urazach psychicznych (traumach) itp. oraz cechach temperamentu – według teorii Hipokratesa, Kretschmera, Scheldona. Należy pamiętać że ludzie przybierają pewne postawy ciała w sposób nawykowy. To naprawdę bardzo ciekawe zagadnie!

3. Jak rozpoznać kłamcę?

A no czasem jest bardzo trudno. Zwłaszcza, gdy ten potrafi patrzeć prosto w oczy podczas rozmowy. Jednakże jest sposób by rozszyfrować zmyślone historie czy innej bajeczce. Kłamcy często patrzą w oczy po prostu zbyt długo. Starają się w ten sposób uniknąć wrażenia, że unikają kontaktu wzrokowego i nie mówią prawdy. Niestety łatwo nie ma, zbyt długie patrzenie w oczy wcale nie musi być oznaką prawdy.

2. Jak rozpoznać przywódcę?

Tutaj również z pomocą przychodzi nam oczywiście mowa ciała. Jednym z jej elementów jest ekspansywna postawa, która dowodzi takich cech. Do innych możemy zaliczyć między innymi wyprostowaną sylwetkę, gwałtowne gesty dłoni, otwarte usta czy donośny ton głosu. Niektórzy eksperci twierdzi, że prawdziwe zdolności bycia liderem, to „dar” wrodzony, taki jak na przykład plastyczny czy muzyczny. Inni zaś iż takowy „dar” to tylko podstawa , a żeby dobrze kierować ludźmi, zespołem czy też całą korporacja potrzebna jest spora wiedza i techniczne umiejętności , co znowu wymaga lat nauki i praktyki , a z tym nikt się przecież nie rodzi.

1. Zdenerwowanie.

Sprawdzian, kartkówka, pierwsza praca, ślub czy inne ważne wydarzenie. Nawet zwykła przemowa może wywołać ogromny paraliż i lęk. Świadczą o tym nerwowe i chaotyczne ruchy dłoni. Dodatkowo częste ich drganie, które powoduje nadmiar stresu. Zauważyć można, że taka osoba częściej sięga po napój, gdyż w ustach pojawia się również suchoty, a przez to i delikatne pomlaskiwanie. Jeśli zdarza Ci się nie panować nad takimi emocjami , mam dla Ciebie małą radę! Uczeni z Uniwersytetu Stanforda dowiedli iż na naszą postawę ma znaczenie czas i sposób oddychania !!

Tak , tak stare powiedzonka „policz do dziesięciu” nie jest wcale takim wyświechtanym sloganem. Neurony obecne w pniu mózgu na podstawie tempa naszego oddechu wyczytują różnice pomiędzy płaczem, spaniem, śmiechem, wzdychaniem czy też ziewaniem, a następnie decydują, czy organizm ma zwiększać czujność, relaksować się czy też zacząć się niepokoić. Więc jeśli to możliwe udaj się w odosobnione miejsce i przez kilka minut oddychaj powolnym, głębokim, przeponowym oddechem, jednocześnie wyobrażając sobie siebie już uspokojonego. Układ nerwowy dostroi funkcjonowanie Twojego organizmu do tempa oddechu i powinno być lepiej !

A co wam podpowiada mowa ciała?

Piszcie w komentarzach !

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mowa_cia%C5%82a
https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82os_ludzki
https://pl.wikipedia.org/wiki/Postawa_cia%C5%82a_(psychologia)




4 odpowiedzi na “Mowa ciała – poznaj 7 ciekawostek o mowie ludzkiego ciała”

Dodaj komentarz