Cukrzyca ciążowa może być szokiem dla każdej przyszłej mamy. Może pojawić się u kobiet, które przed ciążą nie maiły problemów z cukrem czy odpowiednio się odżywiały. Należy pamiętać, że cukrzyca ciążowa to nie wyrok. Jeśli będziemy stosować się do wszelkich zaleceń lekarza, wszystko z nami i dzieckiem będzie w porządku. Ale ważne jest, aby wcześnie wykryć cukrzycę ciążową, bo nieleczona, może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka
Według statystyk na cukrzycę ciążową cierpi około 3% przyszłych mam. Ten rodzaj cukrzycy występuje nawet, jeśli kobieta wcześniej nie była diabetykiem. Cukrzyca jest chorobą metaboliczną. W czasie ciąży w miarę rozwoju płodu radykalnie zmienia się metabolizm organizmu przyszłej matki i jego gospodarka hormonalna.
Cukrzycę wykrywa się ok. 26 tygodnia ciąży. Objawy, które mogą świadczyć o chorobie to częste oddawanie moczu i chroniczne zmęczenie, ale dopiero badanie krwi może to potwierdzić.
Hiperglikemia ustępuje samoistnie 6 tygodni po porodzie. Choroby nie można bagatelizować. Konsekwencje nieleczonej cukrzycy ciążowej mogą zaważyć na przebiegu ciąży, zdrowiu dziecka i samopoczuciu matki. Dzieci, których matki mają cukrzycę ciążową rodzą się duże, przez co mogą wystąpić problemy przy porodzie (konieczność cesarskiego cięcia), a maluchy mogą mieć problemy z układem oddechowym.
Od momentu kiedy kobieta dowiaduje się, że ma cukrzycę musi uważać na siebie w szczególny sposób. Lekarz, który się nią opiekuje wytłumaczy jak ma postępować.
Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania
Choć w ciele każdej kobiety podczas ciąży zachodzą te same procesy związane ze wzrostem poziomu niektórych hormonów, to jednak cukrzyca ciążowa dotyka tylko kilka procent populacji. Właśnie dlatego uważa się, że ryzyko powstania choroby muszą zwiększać niektóre czynniki. Do najważniejszych z nich zalicza się:
Znaczna nadwaga lub otyłość przed ciążą,
Wiek kobiety powyżej 35 lat,
Przebyta cukrzyca ciążowa,
Występowanie w rodzinie kobiety osób z cukrzycą typu 2 (czynnik genetyczny),
Urodzenie poprzedniego dziecka o wadze przekraczającej 4 kg,
Urodzenie poprzedniego dziecka z wadą,
Przebyte poronienia,
Wielorództwo,
Wielowodzie,
Cukrzyca ciążowa – jak sobie z nią radzić?
Kobietom w ciąży, ze stwierdzoną cukrzycą ciążową, nie podaje się środków farmakologicznych. W skrajnych przypadkach, gdy zachodzi taka potrzeba, podaje się insulinę.
Aby złagodzić skutki cukrzycy ciążowej ważne jest przestrzeganie diety. Najważniejsze jest to, aby przyszła mama jadła często, co 3 godziny. Nie powinna doprowadzić do stanu głodu, ale nie może się też bezkarnie objadać, wszystkim, co wpadnie jej w ręce.
Menu ciężarnej chorej na cukrzycę powinno składać się z nabiału, ryb, chudego mięsa i warzyw. Od chwili kiedy kobieta dowiaduje się, że jest chora musi koniecznie wyeliminować cukier oraz węglowodany proste. Znajdują się one w białej mące i jasnym pieczywie. W tym czasie należy również ograniczyć spożywanie owoców np. bananów( wskazane są kwaśne owoce) i soków, które można zastąpić wodą mineralną czy ziołową herbatą.
Zalecana dieta powinna więc wyglądać tak:
40-50 proc. – węglowodany (owoce, ciemne pieczywo, płatki owsiane, kasze)
30 proc.- białko (drób, ryby)
20-30 proc. – tłuszcze.
Pamiętaj – nie ma diety uniwersalnej!
Lekarz przygotowuje ją indywidualnie dla każdej pacjentki.
Ciężarna pacjentka musi także kilka razy dziennie kontrolować poziom cukru we krwi.
Cukrzyca ciążowa – powikłania
Prawidłowo zdiagnozowana i skutecznie leczona cukrzyca, nie wpływa negatywnie na przebieg ciąży i zdrowie matki i dziecka.
Problemy mogą pojawić się, gdy kobieta jest nieświadoma choroby lub gdy leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów w postaci unormowania stężenia glukozy we krwi. Do najczęstszych powikłań cukrzycy ciążowej zalicza się:
Makrosomię, czyli nadmierną masę ciała dziecka (waga po urodzeniu powyżej 4,2 kg), która wymaga często zastosowania cesarskiego cięcia,
Przedwczesny poród,
Wady rozwojowe u dziecka (najczęściej układu oddechowego np. niedojrzałość płuc, ale także mózgu i serca),
Występowanie żółtaczki noworodkowej,
Zgony wewnątrzmaciczne, poronienia.
Częściej występujące u kobiet nadciśnienie oraz stany przedcukrzykowe.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że następnej ciąży również może towarzyszyć cukrzyca. Ryzyko to można zminimalizować prowadząc zdrowy tryb życia. Aktywność fizyczna, zbilansowana dieta, unikanie stresów i wyeliminowanie nałogów daje dużą gwarancję, że cukrzyca nie wróci.
Konsekwencje cukrzycy ciążowej mogą być poważne. Jednak mimo to nie należy bać się tej choroby. Ważne jest, aby wykryć ją na wczesnym etapie i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.