Ciemieniucha to bardzo częsta przypadłość niemowlaków. Najczęściej pojawia się w okolicach owłosionej skóry głowy, a także na brwiach. Czy jej pojawienie się wynika z zaniedbań higienicznych rodziców?
Ciemieniucha – co to takiego?
Ciemieniucha to pojawiająca się na skórze główki noworodka lub niemowlaka żółta łuska, czasem pokrywająca główkę jak skorupa. Pojawia się na owłosionej skórze głowy, w okolicy ciemiączka (stąd nazwa). To efekt nadmiernego wydzielania łoju, który zasycha na skórze i łączy się ze złuszczającym się naskórkiem. Choć nie wygląda estetycznie, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka, a także nie boli i nie swędzi.
Dolegliwość zaczyna się najczęściej w ciągu pierwszych dwóch miesięcy i ustępuje bez leczenia w ciągu kilku tygodni lub kilku miesięcy. Wymaga jednak odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Zmiany skórne zwykle występują na owłosionej skórze głowy, ale mogą także dotyczyć twarzy, uszu, szyi czy okolic pieluszkowych.
Jak leczyć na ciemieniuche ? Sposoby na ciemieniuchę
Usuwanie ciemieniuchy wymaga cierpliwości i systematyczności. Zabiegi higieniczne polegają na zmiękczaniu łusek i wyczesywaniu ich miękką szczotką.
Przed kąpielą (około pół godziny) wmasuj w główkę dziecka oliwkę dla niemowląt, by zmiękczyła łuski, a następnie wyczesz je miękką szczotką. W trakcie kąpieli umyj główkę odpowiednim, nawilżającym szamponem.
Pamiętaj, by nie wyczesywać łusek na sucho, ani nie zdrapywać ich, gdyż możesz uszkodzić delikatną skórę dziecka. Nie przegrzewaj dziecka, gdyż pot sprzyja powstawaniu ciemieniuchy.
Jeśli zmiany są nasilone wówczas zastosuj dostępne w aptekach preparaty lecznicze do zwalczania ciemieniuchy; mogą mieć postać kremów, olejków, sprayu, szamponów.
Koniecznie skontaktuj się z lekarzem, jeśli:
zabiegi pielęgnacyjne nie pomagają, a ciemieniucha u niemowlaka rozprzestrzenia się na twarz lub ciało,
pojawiają się sączące wykwity,
obrzęk,
zaczerwienienie skóry w zmienionych miejscach.
Ciemieniucha na brwiach
Ciemieniucha może wystąpić zarówno na główce dziecka, jak i na brwiach. W trakcie pielęgnacji, postępujemy w ten sam sposób, jak w przypadku owłosionej skóry głowy. Zabieg wykonujemy bardzo delikatnie. Brwi smarujemy oliwką, a następnie delikatnie zmywamy płatkiem kosmetycznym. Należy uważać, aby oliwka nie dostała się do oczu dziecka. Po starciu oliwki czeszemy brwi szczoteczką pod włos, aby usunąć zmiękczone łuski.
Ciemieniucha nieleczona prowadzi do wielu problemów
Choć ciemieniucha nie jest powodem do niepokoju, warto pamiętać o regularnej i systematycznej pielęgnacji. Bagatelizowanie problemu i brak działań eliminujących tę przypadłość może doprowadzić do poważniejszych problemów. W zaniedbanej, mocno nasilonej ciemieniusze mogą rozmnażać się bakterie i grzyby. Powodują one zakażenia grzybicze, jak również poprzez osłabienie cebulek włosów, mogą prowadzić do nadmiernego ich wypadania.
Ciemieniucha zapobieganie
Mycie głowy dziecka łagodnym szamponem dla dzieci, może pomóc w zapobieganiu ponownego pojawienia się problemu.
Walka z ciemieniuchą wymaga systematyczności i cierpliwości, ale w większości przypadków kończy się sukcesem. Jeżeli jednak, pomimo regularnej pielęgnacji objętych chorobą miejsc, przez około 2 tygodnie skorupa nie znika, należy udać się z dzieckiem do pediatry. Z pewnością pomoże dobrać odpowiedni sposób leczenia.
Chcesz się odstresować, w związku z tym odwiedź mój kanał YouTube gdzie znajdziesz śmiesznymi filmikami : 7Fun
Lub po prosu sprawdzaj tu: złota7