Kategorie
Aktualności Blog Ciąża i Macierzyństwo

Cesarskie cięcie vs poród naturalny: która opcja jest lepsza?




Temat cesarskiego cięcia (CC) vs poród naturalny jest coraz częstszy, ponieważ liczba porodów przez cesarskie cięcie dramatycznie rośnie na całym świecie. Natomiast poród siłami natury jest zazwyczaj bezpieczniejszą opcją.

Pamiętaj, że nie zawsze tak jest, jednak niezależnie od tego, jeśli jesteś w niezagrożonej ciąży i nie masz czasu na przeczytanie całego tego artykułu, wiedz, że poród naturalny jest uważany za bezpieczniejszy i oraz zalecany.

Jednak… Mamusie zastanawiają się… Czy powinnam ryzykować możliwe komplikacje przy porodzie siłami natury? Z drugiej strony, czy warto poświęcić czas na gojenie się rany po cięciu cesarskim, aby przegapić doświadczenie porodu naturalnego?




Są to niezwykle ciężkie pytania i przed podjęciem odpowiedniej decyzji należy się odpowiednio przygotować.

Dlatego poniższy artykuł przedstawia zalety i wady cięcia cesarskiego w porównaniu z porodem naturalnym, abyś mogła podjąć decyzję, która najlepiej pasuje do Twoich potrzeb.




Czytaj dalej, przyszła mamo!

Kilka powszechnych mitów dotyczących cesarskich cięć:

Zazwyczaj CC nie jest bezpieczniejsze dla Ciebie ani dla dziecka

Rany po CC nie są łatwiejsze do wyleczenia niż poród naturalny




CC jest wygodniejsze lub mniej bolesne

Niektóre kobiety uważają, że ból po cesarskim cięciu jest mniejszy niż poród przez pochwę, ale pamiętaj, że wyjdzie z ciebie ok 3 kilowe dziecko – będzie to trochę bolesne niezależnie od drogi, którą wybierzesz.




Biorąc to wszystko pod uwagę, istnieją pewne scenariusze, w których cesarskie cięcie jest bezpieczniejszą opcją.

Jak wszystko w życiu, zarówno poród drogą pochwową, jak i cesarskie cięcie mają swoje wady i zalety. Ludzie kojarzą wiele zalet (które nie są trafne) przy wyborze cesarskiego cięcia z naturalnym porodem, więc rozważmy niektóre korzyści z wyboru cesarskiego cięcia.

A więc zaczynamy…

Zalety cesarskiego cięcia:

Mniejsze ryzyko urazów porodowych, takich jak złamania, niedotlenienie i dystocja barku: ma to sens, ponieważ urazy występują z powodu trudności z przejściem przez kanał rodny. Spróbuj wepchnąć arbuza do słoika bez żadnych dodatkowych uszkodzeń, a zobaczysz, co mam na myśli.

Mniejszy ból podczas porodu: dzięki cudom współczesnej medycyny masz szansę na bezbolesny poród drogami natury (ale to nie zawsze się udaje). Cesarskie cięcie prawie gwarantuje, że nie będziesz odczuwać tych intensywnych skurczów ani doświadczenia porodowego, tak jak podczas porodu przez pochwę.

Minimalizuje ryzyko zaburzeń dna miednicy: podczas porodu naturalnego mięśnie i tkanki osłabiają się i nie mogą wspierać narządów miednicy (macicy, pęcherza, szyjki macicy, odbytnicy i pochwy). Kiedy tak się dzieje, Twoje narządy mogą opadać lub wciskać się do pochwy

Bez łzawienia: chociaż pamiętaj – łzawienie jest dość minimalne dla większości nowych mam. Łzy pochwy pojawiają, się gdy skóra nie może rozciągnąć się wystarczająco podczas gdy dziecko przechodzi przez kanał pochwowy, w takim wypadku skóra pęka.

Cesarskie cięcie można zaplanować… poród drogą pochwową zwykle nie. Nie można przewidzieć godziny narodzin dziecka jak również nawet dnia!

Zmniejsza ryzyko nietrzymania moczu lub kału: Twoje mięśnie dna miednicy osłabiają się podczas porodu, powodując nadmierną aktywność pęcherza. Nacięcie krocza (i rzadko – zerwanie) może czasami prowadzić do rozluźnienia lub uszkodzenia mięśni dna miednicy, które mogą nie wrócić do formy sprzed porodu

Widzicie? Zatem zrozumiałe jest, dlaczego niektóre kobiety uważają, że lepiej będzie zrobić cesarskie cięcie. To całkiem niezłe plusy.

Przyjrzyjmy się teraz wadom CC.

Ryzyko związane z cesarskim cięciem jest zarówno krótko-, jak i długotrwałe, dlatego ważne jest, aby podjąć tę decyzję ostrożnie.

Pamiętaj, że cesarskie cięcie to poważna operacja jamy brzusznej, więc jest nieco poważniejsza i bardziej skomplikowana niż większość porodów drogami natury.

Wady cesarskiego cięcia:

Zwiększona utrata krwi (tak – potencjalnie większa niż przy porodzie drogami natury), która może wymagać transfuzji krwi.

Zakrzepy krwi, ponieważ się nie poruszasz lub bardzo mało.

Wskaźniki zgonów noworodków i matek są wyższe w przypadku porodów po cesarskim cięciu

Większe ryzyko problemów z oddychaniem u niemowlęcia

Możliwa reakcja znieczulająca

Późniejsza otyłość i astma u dzieci

Większy ból podczas gojenia

Dłuższy czas gojenia

Ryzyko zrostów, które mogą powodować późniejsze powikłania ciąży, takie jak łożysko przednie (gdy łożysko częściowo lub całkowicie zakrywa szyjkę macicy – może to spowodować ciężkie krwawienie podczas ciąży i porodu).

Może utrudniać karmienie piersią po porodzie (chociaż nadal jest to całkowicie wykonalne)

Zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia martwego dziecka lub poronienia w kolejnej ciąży

Są to dość poważne wady i chociaż większość kobiet nie doświadcza tych problemów, niektórych kobiety niestety to dotyka.

Zalety porodu drogami natury.

Największą korzyścią z porodu przez pochwę jest fakt, że jest on generalnie bezpieczniejszy dla Ciebie, Twojego dziecka i przyszłych ciąż. W końcu jesteśmy stworzeni, aby rodzić w ten sposób!

Korzyści wynikające z porodu pochwowego obejmują:

Szybszy czas odzyskiwania sprawności

Bez konieczności przechodzenia poważnej operacji

Krótszy pobyt w szpitalu.

Mniej blizn i szans na infekcję

Możliwość łatwiejszego karmienia piersią i natychmiastowego kontaktu skóry ze skórą

Ryzyko porodu drogami natury.

Każda opcja planu porodu ma dobre i złe strony, więc oto lista zagrożeń związanych z porodem pochwowym.

Najczęstsze ryzyko związane z porodem pochwowym:

Potencjalne osłabienie mięśni dna miednicy powodujące wypadanie narządów miednicy lub nietrzymanie moczu

Większe ryzyko urazów porodowych, takich jak złamania, dystocja barku i niedobór tlenu u noworodka

Obfite krwawienie

Pęknięcie krocza

Bardziej bolesny poród

Niezależnie od tego, co wybierzesz, faktem jest, że kobiety od zawsze rodziły siłami natury. Mogły rodzić w stodole, na polu lub przy ognisku. Prawdopodobnie możesz założyć, że poród w sterylnym środowisku, w otoczeniu profesjonalistów, jest bezpieczny.

Chcę również zwrócić uwagę, że wybory dotyczące narodzin dziecka są głęboko osobiste i nie ma absolutnie nic złego w planowanym cesarskim cięciu. Powyższy artykuł ukazuje różnice pomiędzy wyborami porodów i może stanowić jedynie pomoc a nie sugestie. Najlepiej skontaktować się i porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę.

Chcesz się odstresować, w związku z tym odwiedź mój kanał YouTube gdzie znajdziesz śmiesznymi filmikami : 7Fun

Lub po prosu sprawdzaj tu: złota7




Dodaj komentarz