Kategorie
Aktualności Blog

Moja Biedronka 7 ciekawych faktów na temat biedronek




Biedronki to wspaniałe zwierzaki. Dzieci je uwielbiają, dziewczyny odgadują za ich pośrednictwem swojego narzeczonego, a większość ogrodników wita je w swoich ogrodach. Moja biedronka te małe chrząszcze są czczone przez wiele ludów. Gdzieś za biedronkę uważa się stworzenie wysłane przez Matkę Bożą. A zabicie biedronki jest uważane za zły omen. Według wierzeń skandynawskich jest jednym ze świętych zwierząt skandynawskiej bogini miłości i płodności – Freyi, która chroni dzieci i leczy choroby.

Sprawdź 7 interesujących faktów na temat tych czczonych chrząszczy.

  1. Na świecie istnieje około 5000 różnych gatunków biedronek. Różnią się głównie kolorami i kropkami, są 2-kropki, 10-kropkowe, 14-kropkowe, a nawet 24-kropkowe. Najbardziej popularne i powszechne są te z błyszczącym, czerwonym korpusem z siedmioma czarnymi kropkami. Liczba, kształt i umiejscowienie kropek zależy od gatunku biedronki i powstają, gdy owad wyłania się z poczwarki. Istnieją gatunki, które są żółte z czarnymi kropkami i takie, które są czarne z czerwonymi kropkami. Ich rozmiary wahają się od czterech do dziesięciu milimetrów. Mają wydłużony, owalny lub okrągły korpus z mocno wypukłym grzbietem. Powierzchnia niektórych gatunków tych owadów pokryta jest cienkimi włoskami. Ciało składa się z małej głowy, klatki piersiowej, brzucha i skrzydeł. Ponadto każdy osobnik ma trzy pary nóg.

Co jedzą biedronki

  1. Przedstawiciele prawie wszystkich gatunków są uważani za drapieżniki. Co jedzą biedronki? Podstawą ich diety są roztocza i mszyce. Ale nie zaniedbują larw innych owadów, jaj motyli i małych gąsienic. W naturze istnieją gatunki żywiące się wyłącznie roślinami, kwiatami, liśćmi, pyłkiem, a nawet grzybnią grzybową. Biedronki to także kanibale. Jeśli brakuje pożywienia, uciekają się do kanibalizmu – głodna biedronka nie zawahałaby się zjeść osobnika własnego gatunku, aby przeżyć.

Kolorystyka i obrona

  1. Biedronki mają dobrą ochronę przed większością wrogów. Ich czerwono-czarny kolor ostrzega drapieżniki, że będą żałować, że ich spróbują. Kiedy ptak lub inne zwierzę próbuje je zaatakować, biedronka wypuszcza kropelki trującej cieczy ze stawów nóg. Ciecz ta zawiera kantarydynę. Ta trująca, cuchnąca żółta ciecz odstrasza ptaki i innych potencjalnych wrogów. Napastnik smakuje gorzką ciecz i wypluwa biedronkę. Drapieżniki uczą się interpretować czerwono-czarny kolor skrzydeł jako przesłanie, aby trzymać się z daleka.

Prędkość i czas lotu

  1. Największą prędkość, jaką może rozwinąć biedronka, wynosi 24 kilometry na godzinę. Potrafi przelecieć bez przerwy dystans 120 kilometrów z prędkością galopującego konia. Czerwony owad może pozostawać w powietrzu przez dwie godziny i osiągnąć dość dużą wysokość – 1200 metrów. Ciekawy jest też sposób, w jaki biedronka składa skrzydła po locie. Podczas lądowania chrząszcz ostrożnie składa delikatne skrzydła pod czerwono-czarnymi skrzydłami (elity). Owad wykonuje skomplikowaną serię ruchów przypominających origami, aby ukryć skrzydła. Jej skrzydła są wystarczająco mocne, aby wspierać lot, a jednocześnie są bardzo elastyczne. Kształt żyłek na skrzydłach pozwala mu kurczyć się jak miarka, dzięki czemu są sztywne, ale można je złożyć.

Tryb życia

  1. Wszystkie biedronki prowadzą samotny tryb życia. Zbierają się tylko zimą lub w okresie godowym. Proces ten rozpoczyna się na początku marca, a czasami krycie owadów trwa do 9 godzin z rzędu. W ciągu roku może być maksymalnie 5-6 pokoleń biedronek, a średni czas od jajka do dorosłej biedronki zajmuje tylko około 3-4 tygodnie. Dorosłe biedronki żyją około 14 miesięcy. Samice składają od 50 do 300 jaj. Małe jaja są żółte i owalne i zwykle występują w grupach po 10-50 szt.

Rozmnażanie

  1. Biedronki składają jaja na spodniej stronie liści roślin, gdzie zwykle gromadzą się mszyce, aby młode larwy mogły żerować. Larwy, które różnią się kształtem i kolorem, pojawiają się w ciągu kilku dni po złożeniu jaj. Rosną niezwykle szybko i kilkakrotnie zmieniają swoją skórę. Następnie przyczepiają się do liścia czymś w rodzaju ogona i zamieniają się w poczwarki. W ciągu tygodnia lub dwóch poczwarki zamieniają się w biedronki.

Aktywność biedronki

  1. Biedronki są najbardziej aktywne od wiosny do jesieni. Kiedy robi się zimno, znajdują ciepłe, ustronne miejsce, aby poczekać, aż znowu się ociepli. Przedstawiciele niektórych gatunków witają zimę w krajach o korzystniejszym klimacie, podczas gdy inne czekają na zimno, łącząc się w liczne kilkumilionowe grupy. Takie miejsca najczęściej znajdują się w dziuplach drzew, pod kamieniami, a nawet w domach ludzi. W 1999 roku amerykańska agencja kosmiczna NASA wysłała w kosmos 4 biedronki i mszyce, aby przetestować ich zachowanie w kosmosie. Biedronki na pokładzie zostały nazwane na cześć czterech członków Beatlesów – Johna, Paula, Ringo i George’a. Wszystkie przeżyły podczas lotów kosmicznych, a nawet w swoim nietypowym środowisku mikrograwitacyjnym zjadały mszyce.

Takie małe a takie ciekawe…

Moja biedronka

Zapraszam również na mój kanał YouTube z bajkami i grami dla dzieci : JustBaby Nursery Rhymes




Zapraszam również na moje śmieszne filmiki, które zrobią Ci dzień: #12




Dodaj komentarz