Porozmawiajmy o nadciśnieniu ciążowym i stanie przedrzucawkowym, mamo! Jest to powikłanie ciąży, o którym tak ważne jest, aby się dowiedzieć, ponieważ monitorowanie i leczenie są kluczowe. Teraz możesz się zastanawiać, czym w ogóle jest nadciśnienie ciążowe i stan przedrzucawkowy? Chociaż nie są jednym i tym samym, oba charakteryzują się wysokim ciśnieniem krwi.
Widzisz, nadciśnienie ciążowe może przekształcić się w poważniejszy stan przedrzucawkowy, zespół HELLP lub rzucawkę, jeśli nie jest odpowiednio monitorowane i leczone.
Weźmy głęboki oddech i przebrnijmy przez to razem. Dokładne zrozumienie znaków ostrzegawczych nadciśnienia ciążowego może znacznie pomóc w leczeniu tego stanu, jeśli wystąpi u Ciebie!
1. Nadciśnienie ciążowe (i ciśnienie krwi!)
Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie)
Ciśnienie krwi to siła, z jaką krew naciska na ściany tętnic. Tętnice to naczynia krwionośne, które przenoszą krew z serca do innych części ciała. Wysokie ciśnienie krwi (zwane także nadciśnieniem) występuje wtedy, gdy siła nacisku krwi na ściany naczyń krwionośnych jest zbyt duża. Może stresować serce i powodować problemy podczas ciąży.
Nadciśnienie ciążowe
Nadciśnienie ciążowe definiuje się jako wysokie ciśnienie krwi, które występuje u kobiet w ciąży po 20. tygodniu, które nie miały nadciśnienia tętniczego przed ciążą. Zwykle definiuje się to na podstawie odczytów ciśnienia krwi powyżej 140/90 bez obecności podwyższonego poziomu białka w moczu. Jeśli występuje nadmiar białka, bardziej prawdopodobne jest wystąpienie stanu przedrzucawkowego, który omówimy szczegółowo poniżej.
Badania przesiewowe podczas wizyt prenatalnych
Więc teraz myślisz – dlatego mój lekarz sprawdza moje ciśnienie krwi i mocz podczas każdej wizyty prenatalnej! To naprawdę jeden z najlepszych sposobów monitorowania powikłań ciąży, w tym nadciśnienia ciążowego i stanu przedrzucawkowego. Widzisz, im szybciej możemy wykryć nadciśnienie ciążowe (a nawet stan przedrzucawkowy) często, tym skuteczniej możemy je leczyć i monitorować dziecko, aby pozwolić mu pozostać tam jak najdłużej!
Znaki ostrzegawcze nadciśnienia ciążowego
Co ciekawe, nadciśnienie ciążowe czasami wiąże się z wieloma objawami, ale w wielu przypadkach jedynym objawem jest wysoki odczyt ciśnienia krwi. Dlatego tak ważne są regularne wizyty prenatalne – badania przesiewowe to naprawdę jedno z najlepszych narzędzi! Ale mogą mu towarzyszyć inne objawy.
Oto pełna lista objawów nadciśnienia ciążowego:
Odczyt ciśnienia krwi powyżej 140/90
Nadmierny obrzęk i zatrzymywanie wody
Duży skok przyrostu masy ciała w krótkim czasie (dlatego też ważne jest śledzenie przyrostu masy ciała!)
Zmiany widzenia (zamazanie, podwójne widzenie lub mroczki)
Ból głowy, który nie ustępuje
Nudności lub wymioty (oprócz nudności w pierwszym trymestrze)
Oddawanie niewielkich ilości moczu
Ból w górnej prawej części brzucha
- Jeśli masz niektóre z tych objawów, wraz z białkiem w moczu, być może rozwinął się u Ciebie cięższy stan, stan przedrzucawkowy *
Czynniki ryzyka nadciśnienia ciążowego
Chociaż pierwotna przyczyna nadciśnienia ciążowego u wielu mam jest nieznana, wydaje się, że istnieją pewne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia nadciśnienia ciążowego:
Wysokie ciśnienie krwi przed ciążą
Choroba nerek przed ciążą
Historia rodzinna nadciśnienia ciążowego
Historia nadciśnienia ciążowego
Cukrzyca
Ciąża u kobiet w wieku poniżej 20 lat
U kobiet w ciąży powyżej 40 roku życia
Ciąża u czarnych kobiet
Ciąża mnoga
Nadciśnienie a ciąża, dlaczego nadciśnienie ciążowe jest problemem dla mnie i mojego dziecka?
Głównym problemem związanym z nadciśnieniem ciążowym jest to, że rozwinie się ono w stan przedrzucawkowy – który ma znacznie poważniejsze skutki (takie jak drgawki, odklejenie łożyska i martwe dziecko). Jednak nadciśnienie ciążowe samo w sobie niesie ze sobą ryzyko, ponieważ wysokie ciśnienie krwi wpływa na naczynia krwionośne.
Może obciążać funkcje układu narządów z powodu zmniejszonego przepływu krwi
Możliwość powodowania zmniejszenia przepływu krwi do łożyska, co z kolei oznacza mniej składników odżywczych i tlenu dla dziecka
Może to być związane z niską masą urodzeniową lub słabym wzrostem płodu (w wyniku problemów łożyskowych)
Może prowadzić do stanu przedrzucawkowego
Leczenie nadciśnienia ciążowego
Najlepszym sposobem leczenia nadciśnienia ciążowego jest zwykle poród! Często lekarze starają się doprowadzić Cię do 37 tygodnia ciąży, a następnie zaplanują wprowadzenie porodu, aby zapewnić bezpieczeństwo mamie i dziecku. Ale oczywiście, jeśli nie osiągnęłaś punktu ciąży, który jest bezpieczny do porodu, zostaną podjęte inne środki. Zabiegi te obejmują zwiększone monitorowanie dziecka, próby obniżenia ciśnienia krwi, zmniejszenie ryzyka wzrostu ciśnienia krwi, zapobieganie rozwojowi poważniejszych powikłań i zapobieganie porodowi przedwczesnemu.
Oto typowe zabiegi:
Leki na ciśnienie krwi: Leki są skuteczną formą leczenia, ale są stosowane ostrożnie, ponieważ leki mogą narazić dziecko i mamę na ryzyko innych problemów. Zazwyczaj leki stosuje się tylko wtedy, gdy ciśnienie krwi jest bardzo wysokie lub jest daleko do porodu.
Zmiany w diecie: większość lekarzy zaleci zmiany w diecie mające na celu obniżenie ciśnienia krwi. Obejmuje to obniżenie spożycia soli, uzupełnienie większej ilości chudego białka i utrzymanie dobrego nawodnienia!
Zwiększona liczba wizyt kontrolnych: jest to duża liczba, która będzie dotyczyła wszystkich kobiet z zaburzeniami nadciśnienia w ciąży. Twój lekarz będzie chciał Cię widzieć co tydzień, aby monitorować ciśnienie krwi, białko w moczu i inne objawy, a ponadto zwiększy monitorowanie dziecka.
Zwiększone monitorowanie płodu: często Twoim częstszym wizytom prenatalnym towarzyszą cotygodniowe badania ultrasonograficzne w celu monitorowania wzrostu i rozwoju dziecka oraz upewnienia się, że łożysko wykonuje swoją pracę.
Testy bezstresowe: to test mierzący tętno dziecka w odpowiedzi na ruch płodu.
Liczenie kopnięć: jest to dobra praktyka dla wszystkich kobiet w ciąży, ale będzie szczególnie ważna i zalecana, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi podczas ciąży.
A co z przewlekłym nadciśnieniem tętniczym w ciąży?
Przewlekłe nadciśnienie jest podobne, ale definiuje się je jako wysokie ciśnienie krwi, które pojawia się przed 20. tygodniem ciąży lub całkowicie przed ciążą. Przewlekłe nadciśnienie będzie monitorowane i leczone podobnie jak nadciśnienie ciążowe i niesie te same czynniki ryzyka dla mamy i dziecka oraz może rozwinąć się w poważniejsze powikłania.
2. Porozmawiajmy o stanie przedrzucawkowym
Stan przedrzucawkowy to (często) poważniejsza postać nadciśnienia ciążowego, ponieważ wiąże się z większym ryzykiem dla Ciebie i dziecka. Stan przedrzucawkowy to stan, który pojawia się po 20. tygodniu ciąży (a nawet po porodzie!), charakteryzujący się głównie wysokim ciśnieniem krwi oraz nadmiarem białka w moczu. Ten nadmiar białka wskazuje, że występują problemy z układami narządów (zwykle nerkami lub wątrobą).
Jak często się to zdarza?
Stan przedrzucawkowy to poważny problem zdrowotny kobiet w ciąży na całym świecie. Dotyka od 2 do 8 procent ciąż na całym świecie (od 2 do 8 na 100).
Świadomość jest tak ważna!
Wiele kobiet nie wie, czym jest stan przedrzucawkowy, ale może on być bardzo niebezpieczny i jest jednym z głównych powodów, dla których mamy są wcześnie indukowane lub przechodzą nagłe cesarskie cięcie. Na szczęście przy częstych badaniach przesiewowych i wczesnym wykryciu większość kobiet ze stanem przedrzucawkowym ma zdrowe dzieci. Ale gdy nie jest leczone; może to spowodować poważne problemy zdrowotne u Ciebie i Twojego dziecka.
Stan przedrzucawkowy a nadciśnienie ciążowe
Główną różnicą między stanem przedrzucawkowym a nadciśnieniem ciążowym są sygnały, że wysokie ciśnienie krwi wpływa już na narządy mamy. Zwykle wskazuje na to podwyższony poziom białka, liczba płytek krwi i inne testy sprawdzające czynność wątroby i nerek. Najczęściej stan przedrzucawkowy rozwija się w III trymestrze ciąży po 34. tygodniu ciąży. Kiedy stan przedrzucawkowy pojawia się wcześniej, określa się go jako stan przedrzucawkowy o wczesnym początku. Stan przedrzucawkowy o wczesnym początku może być większym wyzwaniem, ponieważ ważne jest, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, dając dziecku jak najwięcej czasu na rozwój! W rzadkich przypadkach może rozwinąć się nawet po porodzie i jest wtedy nazywany stanem przedrzucawkowym poporodowym.
Znaki ostrzegawcze i objawy stanu przedrzucawkowego
Znaki ostrzegawcze są podobne do nadciśnienia ciążowego, z dodatkowymi objawami wskazującymi na cięższy stan.
Pełna lista objawów obejmuje:
Obrzęk twarzy i dłoni
Ból głowy, który nie ustępuje
Niewyraźne widzenie, widzenie plamek, zmiany wzroku
Ból w górnej prawej części brzucha
Ból ramienia
Niewyjaśniony, nagły przyrost masy ciała
Trudności w oddychaniu
Mała liczba płytek krwi
Płyn w płucach
Silne bóle głowy
Nieprawidłowa czynność nerek lub wątroby
Ciśnienie skurczowe 160 mm Hg lub wyższe lub rozkurczowe 110 mm Hg lub wyższe
Czynniki ryzyka stanu przedrzucawkowego
Wysokie ciśnienie krwi przed ciążą
Choroba nerek przed ciążą
Przebyta ciąża ze stanem przedrzucawkowym
Historia rodzinna stanu przedrzucawkowego
Cukrzyca
Choroby autoimmunologiczne (takie jak toczeń)
Ciąża u kobiet powyżej 35 roku życia
Mnoga ciąża
Ciąża in-vitro
Otyłość (BMI >30)
Zagrożenia i powikłania stanu przedrzucawkowego
Stan przedrzucawkowy jest poważnym stanem ciąży, ponieważ może zaszkodzić Tobie i dziecku.
Oto niektóre z komplikacji związanych ze stanem przedrzucawkowym:
Ograniczenie wzrostu płodu z powodu problemów z łożyskiem
Konieczność porodu przedwczesnego, który naraża dziecko na różne schorzenia związane z przedwczesnym porodem
Oderwanie łożyska
Rzucawka (więcej poniżej)
Zespół HELLP (więcej poniżej)
Uszkodzenie narządów
Choroba sercowo-naczyniowa
Leczenie stanu przedrzucawkowego
Leczenie stanu przedrzucawkowego jest w dużej mierze takie samo, jak szczegółowe metody leczenia omówione w części dotyczącej nadciśnienia ciążowego. W dużej mierze twój lekarz będzie dokładniej i częściej monitorował dziecko, prawdopodobnie położy cię do łóżka i / lub poda leki na ciśnienie krwi, a najprawdopodobniej urodzisz w 37 tygodniu. W niektórych przypadkach, gdy stan przedrzucawkowy jest ciężki lub przechodzi w rzucawkę lub zespół HELLP, może dojść do indukcji jeszcze wcześniej. Będzie to rozmowa z lekarzem, podczas której porównuje się ryzyko porodu przedwczesnego z ryzykiem dla Ciebie i Twojego dziecka, wynikającego z pozostania w ciąży.
3. Inne powikłania związane z nadciśnieniem ciążowym i stanem przedrzucawkowym
Syndrom HELLP
Zespół HELLP to zagrażające życiu powikłanie ciąży, zwykle uważane za odmianę stanu przedrzucawkowego (bardzo rzadko występuje przy braku stanu przedrzucawkowego). Zespół HELLP występuje rzadko i dotyczy 1-2 kobiet na 1000 ciąż.
HELLP to akronim, który oznacza:
H – Hemoliza, czyli rozpad czerwonych krwinek
EL – podwyższone enzymy wątrobowe
LP – niska liczba płytek krwi
Zespół HELLP może być trudny do zdiagnozowania, zwłaszcza gdy nie ma wysokiego ciśnienia krwi i białka w moczu. Jego objawy są czasami mylone z zapaleniem żołądka, grypą, ostrym zapaleniem wątroby, chorobą pęcherzyka żółciowego lub innymi stanami.
Objawy i leczenie zespołu HELLP
Bardzo ważne jest, aby ciężarne matki były świadome choroby i jej objawów, aby mogły otrzymać wczesną diagnozę i leczenie! Objawy HELLP, poza badaniami na poziomie płytek krwi, czerwonych krwinek i enzymów wątrobowych, są takie same jak objawy stanu przedrzucawkowego.
Najczęściej ostatecznym sposobem leczenia zespołu HELLP jest poród (podobnie jak w przypadku stanu przedrzucawkowego!), a czas zostanie oceniony na podstawie tygodnia ciąży i stanu. Wiele kobiet cierpiących na zespół HELLP wymaga także przetoczenia jakiejś formy produktów krwiopochodnych (krwinki czerwone, płytki krwi, osocze).
Rzucawka
Jest kolejnym rzadkim, ale bardzo poważnym powikłaniem stanu przedrzucawkowego, w którym wysokie ciśnienie krwi prowadzi do napadów zagrażających życiu podczas ciąży. Rzucawka występuje u 1 na 200 kobiet, u których zdiagnozowano stan przedrzucawkowy. Większość objawów rzucawki jest taka sama, jak w przypadku stanu przedrzucawkowego, z dodatkowymi napadami, utratą przytomności i pobudzeniem. W niektórych przypadkach kobiety nie mają żadnego pojęcia o stanie przedrzucawkowym, a początek objawów zaczyna się od skrajnego scenariusza napadu lub omdlenia. Najpoważniejszymi powikłaniami rzucawki są napady padaczkowe i odklejenie łożyska, a także przedwczesny poród i ograniczenia wzrostu płodu.
4. Czy można zapobiec nadciśnieniu ciążowemu i / lub stanowi przedrzucawkowemu?
Niestety, niewiele można zrobić, aby zapobiec występowaniu tych komplikacji.
Ale, oto co możesz zrobić:
Kontynuuj regularne wizyty prenatalne w czasie ciąży
Poinformuj swojego lekarza o wszelkich wcześniejszych ciążach wysokiego ryzyka lub historii rodzinnej zespołu HELLP, stanu przedrzucawkowego lub innych zaburzeń nadciśnieniowych
Zrozum znaki ostrzegawcze i natychmiast zgłoś je swojemu lekarzowi
Zaufaj swojemu przeczuciu, kiedy „coś nie jest w porządku” – jesteś obrońcą samej siebie, mamo!
Na szczęście dzięki nowoczesnej medycynie i zdolnością lekarzy do tak dobrego śledzenia i monitorowania dziecka w czasie ciąży, wyniki są zwykle dobre dla mamy i dziecka, o ile wiemy, z czym mają do czynienia!
Należy zrozumieć, że zauważenie tego stanu jest tak bardzo ważne dla bezpieczeństwa Ciebie i dziecka.
Czy miałaś doświadczenie z nadciśnieniem ciążowym lub stanem przedrzucawkowym? Bardzo chcielibyśmy usłyszeć o tym od Ciebie w komentarzach!
Zapraszam na mój kanał z ciekawostkami na YouTube : Złota7
Oraz na kanał z bajkami i śpiewankami dla dzieci: JustBaby Nursery Rhymes