Kategorie
Aktualności Blog Ciąża i Macierzyństwo

BLW, czyli Bobas Lubi Wybór , rozszerzanie diety dziecka




Rozszerzanie diety niemowląt to temat, który wciąż budzi wiele kontrowersji wśród pediatrów i dietetyków. Jedni uważają bowiem, że należy przestrzegać ścisłych reguł, inni zalecają zaś kierowanie się intuicją i obserwowanie reakcji malucha. W ostatnim czasie część specjalistów skłania się również ku metodzie Baby Led Weaning (BLW – bobas lubi wybór), która polega na rozszerzaniu diety niemowlaka kierowanym przez… samo dziecko

Bobas lubi wybór , blw co to

Metoda BLW pomija etap karmienia łyżeczką, przez co eliminuje pokarmy w postaci papek (zupki, musy, przeciery, purée). Dziecko ma natomiast szansę na poznanie produktów w postaci pozwalającej na chwycenie ich rączką.

Maluchowi podaje się więc krążki marchewki, kawałki banana, różyczki brokułów czy kleistą kaszę. Początkowo dziecko je rączkami, a następnie jest przyzwyczajane do korzystania ze sztućców.




Warunkiem rozpoczęcia procesu rozszerzania diety dziecka jest umiejętność siedzenia. Metoda, z przyczyn oczywistych, wyklucza bowiem podawanie produktów w postaci stałej leżącym niemowlętom.

Początki BLW

Rozszerzania diety niemowlaka metodą BLW nie można rozpocząć przed szóstym miesiącem życia dziecka. Warunkiem przystąpienia do wdrażania Baby Led Weaning jest stabilne siedzenie malucha oraz umiejętność samodzielnego zajęcia się jedzeniem. W praktyce oznacza to, że metody nie można stosować u maluchów, które nie potrafią prowadzić ręki do buzi czy sprawnie chwytać palcami. Warto dodać, że BLW jest dobrym pretekstem do przybliżenia dzieciom tych umiejętności. Jeśli jednak zauważymy, że maluch jeszcze sobie nie radzi, koniecznie dokarmiajmy go tradycyjnymi metodami.




Wprowadzenie BLW należy rozpocząć od kupienia krzesełka do karmienia, które następnie dosuwamy do wspólnego stołu, włączając malucha w ceremonię rodzinnych posiłków. Warto zaopatrzyć się także w matę, którą umieszczamy pod krzesełkiem – ułatwi sprzątanie po dziecięcym posiłku.

Na początku niemowlę je palcami, dopiero z czasem pokazujemy mu sztućce i zachęcamy do korzystania z nich. Na talerzyku dziecka powinny znaleźć się wszystkie produkty, które pojawiają się w zmiksowanych zupkach. Mogą to być pokrojone na niewielkie kawałki warzywa, mięso, ryby czy owoce. Dobrym pomysłem jest również ugotowanie klejącej kaszy i uformowanie jej w kulki lub kostki. Ułatwi to dziecku chwytanie i jedzenie.

Warto pamiętać, że na początku przygody z BLW dziecko może nie najadać się do syta, traktując posiłek jak zabawę. Nie zapominajmy więc o monitorowaniu jego stanu odżywienia i dokarmiajmy je w miarę potrzeby.




Zalety Baby Led Weaning

Jedną z największych zalet Baby Led Weaning jest to, że dziecko poznaje nowe produkty samodzielnie, przez co rozwija wiele umiejętności i kształtuje zmysły.

Rozszerzanie diety niemowlaka poprzez BLW sprawia, że rodzice uczą się dziecka, poznają jego upodobania i dowiadują się, w jaki sposób rozmawiać ze swoją pociechą.




Rozwój zmysłów to kolejny aspekt wspominany przez badaczki. Naturalna potrzeba poznawania świata, dotykania różnych faktur i uczenia się nowych zapachów jest zaspokaja w procesie BLW. Dziecko ma bowiem szansę na empiryczne pozwanie swojego otoczenia, co sprawia mu wiele radości i pozwala mu na zrównoważony rozwój.

BLW ma także znaczenie w procesie rozwijania umiejętności motorycznych. Jedzenie paluszkami pozwala dziecku na eksperymentowanie z poszczególnymi produktami, co rozwija u nich wiele zdolności. Badania dowodzą, że dzieci, którym pozwala się na takie doświadczenia z jedzeniem mają lepszą koordynację ręka-oko niż ich rówieśnicy pozbawieni takiej możliwości.

BLW – wady

Zagrożeniem związanym z rozszerzaniem diety niemowlęcia tym sposobem jest podawanie maluchowi własnych posiłków, których skład i wartość odżywcza nie są dostosowane do potrzeb niemowlęcia, ryzyko niedoboru żelaza i kłopoty z pokryciem dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Czy dziecku nie grozi zadławienie

Wielu opiekunów i pracowników opieki zdrowotnej wyraża obawy związane z zachłyśnięciem przy stosowaniu metody BLW. Nic dziwnego. Krztuszenie to jeden z najczęstszych problemów sygnalizowanych przez rodziców w okresie wprowadzania nowego sposobu karmienia, a przy pominięciu etapu gładkiej konsystencji i od razu zaczynania od cząstek i kawałków ryzyko wydaje się jeszcze wyższe. W kwestii ryzyka zachłyśnięcia nie ma jednak zwiększonych powodów do obaw. Badania nie wykazały różnic w ilości zadławień pomiędzy dziećmi karmionymi w sposób tradycyjny w porównaniu do metodę BLW. Nie ulega jednak wątpliwości, że wiedza jak zminimalizować ryzyko zadławień jest dla rodzica niezbędna, bez względu na wybór metody. Warto w tym celu skonsultować się z pediatrą.

Baby Led Weaning to metoda, która może stanowić alternatywę do tradycyjnego schematu rozszerzania diety dziecka. Dzięki niej dziecko rozwija nie tylko zmysły i motorykę, ale także kształtuje swoje upodobania i uczy się, że samo może podejmować decyzję.

Pozwolenie dziecku na kulinarną swobodę i możliwość wyboru z pewnością pomoże mu ukształtować swoją autonomię.

Chcesz się odstresować, w związku z tym odwiedź mój kanał YouTube gdzie znajdziesz śmiesznymi filmikami : 7Fun

Lub po prosu sprawdzaj tu: złota7




Dodaj komentarz