Komary dokuczają nam każdego lata! Ukąszenie komara powodują swędzenie, zaczerwienienie skóry, a nawet powstawanie obrzęków czy też uczulenie na komary! Kąsają w dzień i w nocy, dorosłych oraz dzieci. Jak zabezpieczyć się przed ugryzienie komara? Sprawdzamy różne sposoby na komar.
Domowe sposoby na komary
Sposoby na komary w domu obejmują zastosowanie doniczek z ziołami. Odstraszająco na komary działa m.in. bazylia, mięta, geranium, koper włoski oraz mirt. Naturalne sposoby na komary w domu to dodatkowo olejki eteryczne. Zastosować można ten migdałowy, eukaliptusowy, sosnowy, kokosowy, cytrynowy, cynamonowy oraz waniliowy. Olejki eteryczne na komary możemy przygotować sami i stworzyć z nich aerozole. W tym celu wymieszać można wódkę żytnią z 20 ml oleju. Zanim jednak spryskamy nim ciało, warto przeprowadzić próbę na małej powierzchni, by przekonać się, czy nie mamy alergii.
Moskitiera na drzwi
Skuteczny sposób na komary to także moskitiery, które należy zamontować w oknach czy też moskitiera na drzwi. Są one stosunkowo tanie oraz łatwe w montażu, a dodatkowo chronią dom także przed innymi owadami.
Czego jeszcze nielubi komar
Umieszczenie startej skórki z cytryny wokół knota świecy oraz położenie talerzyka z pokrojoną cebulą lub czosnkiem to kolejne naturalne sposoby na komary w domu. Wybór jest zatem dość spory!
Preparaty z apteki a komar
Sposoby na komary dla dzieci muszą być inne niż dla dorosłych. Na rynku medyczno-kosmetycznym znajdują się kremy odstraszające komary od 2 miesiąca życia oraz aerozole od 12 miesiąca życia. Bazują one głównie na środkach ziołowych i naturalnych wyciągach z roślin. Kolejną opcją na komary są wkłady czy też lampa owadobójcza do kontaktu. Na rynku dostępne są m.in. wersje “baby” od 1 roku życia.
Dorośli sięgnąć mogą po silniejsze preparaty na komary i kleszcze, które zawierają takie substancje chemiczne, jak DEET. W aptekach kupić można także bransoletki na komary lub plasterki/naklejki nasączone substancjami odstraszającymi owady, a do pomieszczeń popularny raid na komary lub też bros na komary.
Środki chemiczne na komary – czy to jedyne wyjście w ogrodzie?
Sposoby na komary w ogrodzie to głównie chemiczny oprysk terenu. Przeprowadzają go specjalne firmy. Jest to jednak opcja toksyczna także dla pszczół oraz innych zwierząt.
Naturalne sposoby na komary w ogrodzie to ponownie rośliny odstraszające komary. Na działce zasadzić warto lawendę, kocimiętkę, czy mirt. Na zewnątrz stosować można także specjalne lampy oraz świecie, kadzidła czy spirale, które wydzielają nieprzyjemny dla komarów zapach i dym, a to też dobry odstraszacz komarów.
Powodzenia w walce z komarami!
W odpowiedzi na “Komar i komarzyca które z nich gryzie i co odstrasza komary?”
Gdzieś ostatnio słyszałam, że komary zapylają też rośliny…. Słyszał ktoś coś takiego?