Kategorie
Aktualności Blog

10 interesujących faktów na temat piwa




Piwo to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych napojów wśród mężczyzn, a nawet kobiet! Oprócz tego lekko gorzkiego, ale satysfakcjonującego smaku piwa, który pasuje do prawie każdego dania, badania wykazały, że jest zdrowy i wspomaga pracę nerek.

Na świecie są różne rodzaje piwa, a każdy kraj jest dumny z tego, że produkuje najlepsze piwo, a na czele tej listy znajdują się Czechy i Niemcy. Sprawa jest jednak kontrowersyjna i zależy od gustu każdego.

A jeśli chodzi o smak, popijając rozkosz z zimnej szklanki piwa, zadaję sobie pytanie: „Jakie są prawdziwe składniki piwa, jak i w jaki sposób powstaje? Czy naprawdę istnieje „muzeum piwa”, czyli dom pełen dzbanów? Jeśli uważasz, że to dziwne, zapoznaj się z następującymi 10 faktami na temat piwa.




Co zawiera piwo?

Zaskakujące, ale głównym składnikiem jest woda, następnie słód – jęczmienny, pszeniczny, owsiany lub żytni i to od tego zależy zawartość alkoholu, smak i barwa złocistego napoju. Zawiera witaminę B, ryboflawinę, niacynę, magnez oraz cynk.

Gdzie powstało piwo?

Uważa się, że piwo zostało po raz pierwszy wyprodukowane w starożytnym Egipcie. Spożywano go niefiltrowane przez słomki, a bogaci Egipcjanie kupowali w tym celu nawet złote słomki. Według innych teorii piwo zaczęto produkować w starożytnym Sumerze. W hymnach do bogini Ninkasi, spisane na glinianych tabliczkach w XIX wieku p. n. e. , były też przepisy na piwo.




Przyjemność ślubna

W Babilonie około 4000 lat temu po ślubie młodych kochanków istniała tradycja, że teść pił piwo ze swoim zięciem przez cały miesiąc. Zamiast „miesiąca miodowego” rodziny organizowały „miesiąc piwny”.

Do piwa gwizdek!

Jakiś czas temu w niektórych angielskich barach piwo było podawane w glinianych kuflach ze specjalnym dodatkiem – gwizdkiem. Jeśli więc klient chciał więcej piwa, wystarczyło tylko gwizdać. Ilu mężczyzn marzy o przeniesieniu tej tradycji do swoich domów?

Zegar piwa

Przy głównej bramie miasta Trutnov w Czechach znajdował się zegar (około XVI wieku). Zegar ten informował ludzi, że czas wracać z pubów. Naruszenie tej ustalonej zasady było zwykle karane grzywną i zakazem odwiedzania nocnych klubów.




A propos dzwonienia…

W Gdańsku podobno istniał tzw „Dzwonek piwny”. Służył jako pierwszy początek pubów.




Marzenie o pracy!

W jednym z browarów w australijskim mieście Melbourne pracuje pracownik, którego zadaniem jest wąchać umyte butelki po piwie. Zadanie jest proste – sprawdzić, czy butelki nie pachną naftą, ponieważ substancja ta ma bardzo silny i trwały zapach, nawet po umyciu dużą ilością wody.

Super test jakości

Oprócz degustacji i monitoringu samorządowcy w niektórych czeskich miastach w bardzo ciekawy sposób testowali jakość piwa. Piwowar był zobowiązany do nalania beczki piwa na dębową ławkę. Ci, którzy siedzieli na tej ławce, nosili skórzane spodnie, po 2-3 godzinach musieli równo wstać i jeśli ławka przykleiła się do spodni a nawet podniosła się razem z nimi, partia piwa była dobrej jakości.

Nieco inne zastosowanie piwa…

W Zambii poluje się na gryzonie przy pomocy piwa. Schemat jest prosty – piwo miesza się z mlekiem, a powstałą mieszaninę rozlewa się w różne miejsca na terenie. Rano myszy mają tak przyjemne zawroty głowy, że w ogóle się nie opierają.

Piwo na cholerę!

Niewątpliwie udowodniono wiele korzystnych właściwości piwa na organizm człowieka, w tym przeciwdziałanie niektórym chorobom. W czasie szalejącej cholery lekarze odkryli, że jednym z lekarstw na tę straszną chorobę jest piwo. Patrzyli, jak pałeczki umierają po długim pobycie w napoju leczniczym. Może dlatego epidemia cholery w Europie rzadko zabijała pracowników browaru…

PS. Twoje zdrowie!

Chcesz się odstresować, w związku z tym odwiedź mój kanał YouTube gdzie znajdziesz śmiesznymi filmikami : 7Fun

Lub po prosu sprawdzaj tu: złota7




Dodaj komentarz